psikolog

davranışŸ problemleri yaşŸayan kişŸiler ile terapi ilişŸkisi kuran kişŸi,
devamını gör...
çağımızın hastalığı olduğundan, köşeyi dönenlerin çok olacağı meslek...
devamını gör...
seri eksi oy veren iblis'e terapi yapması gereken kişidir. sözlükteki psikolog arkadaşlardan rica etmiştim.tekrar edeyim.lütfen ilgilenin bu arkadaşlarla sevabına. *
devamını gör...
insanın kendine en yakın buluduğu, herşeyini en ince ayrıntılarıyla bildiği, onu diğerlerinden daha iyi anlayan kişidir, yani kendisidir
devamını gör...
davranış problemleri yaşayan kişilerle terapi ilişkisi kuran terapisleri bünyesinde barındıran ancak klinik alandan başka dallarda uzmanlaşmış kişileri * * * de bünyesinde barındıran meslek grubu.
devamını gör...
görev alanı dolayısı ile psikyatristle çok sık karıştırılan meslektir

psikiyatrist : tıp fakültesi sonrası 4 yıl psikiyatri ihtisası yapmış hekimlere denir.hasta-doktor ilişkisi sözkonusudur.
psikolog : fen-edebiyat fakultesi mezunudur,tanı koyamaz,ilaç yazamaz.danışan-danışman ilişkisi sözkonusudur.
klinik psikolog : psikologlar, lisans eğitimleri üzerine klinik psikoloji konusunda yüksek lisans yaptıkları takdirde klinik psikolog olur.ruhsal bozukluklara tanı koyar ve psikoterapi yöntemi ile tedavi ederler.

'psikolog güzel bir kız gördüğünde onu inceleyen değil,ona bakan erkekleri inceleyen adamdır' s. merbst
devamını gör...
tüm uğraş ve gayretlerinize rağmen hasta olmadığınızı anlatamadığınız kişidir. hastadır, ama bunu bilmiyordur. küfür edenini bile gördüm, sinirlerimi test ediyormuş, öyle dio.
devamını gör...
(bkz:ruhbilimci )

`psikiatr`'dan farklidir. reçete yazma yetkileri yoktur.
devamını gör...
boş boş konuşmak için para alan zat-ı muhterem. yuvarlak,derinliksiz,klişe lafları tatlı bir sesle söyler sonra saati için 150 lirayı cebine atar. ilkokul 5 çocuğunun anlayacağı dilde nutuk çekerler. dedikleri temel şeyler bellidir kafaya takmayın,empati yapın,sorunlarınızı konuşarak halledin,yüksek beklentiler içinde olmayın,evden televizyonu bilgisayarı kaldırın ya da çok az kullanın böylece aile içi iletişiminiz artar(pek çok ailede bu uygulama kavgaların artmasına yol açar.),sevdiğinizi söyleyin,takdir edin ,isterseniz müthiş başarılı bir insan olabilirsiniz vs.. hiç yeni,ilginç ve çarpıcı bir şey söyleyeni var mıdır bilmiyorum. tvde çıkıp konuşanlar basitliği o kadar abartıyorlar ki. millet de adam zannedip bunları dinliyor. oturup bunları dinlemek büyük bir vakit israfı. tıpkı şu an girdiğim entry gibi.
devamını gör...
psikoloji davranış bilimiyken, psikiyatr ruh bilimidir...
ikisi farklıdır birbirinden
ama psikolog üzerine ihtisas yapmak güzeldir. insanlara yol gösterip, davranışlarına göre onlara yardımcı olmak...
devamını gör...
günümüzde kapitalizm'i de arkasına alarak, ortaçağdaki papazlar gibi kişinin gizlisini saklısını öğrenip (güya) destek vermesinin akabinde parasına el koyan şahıslardır.
devamını gör...
tabii taha kardeşin dediği gibi bu mesleği kendi çıkarları için ve para için yapanlara gerçekten yazıklar olsun... çünkü bu meslek topluma hizmet aşkıyla eş değerdir. hizmet aşkıyla yapılır...
devamını gör...
karşılığında 150 tlyi cebe indirmek için söyledikleri şeyler genelde bellidir:

-kafaya takmayın
-sorunlarınızı konuşarak halledin
-empati yapın
-hayatın güzel taraflarını görün
-sosyal olun,pc başında geçirdiğiniz zamanı azaltın
-gülümseyin
-1 saat doldu
devamını gör...
insanları sözlü terapi ile tedavi ettiklerine inanan ve bir türlü inan(a)madığım meslek sahibi kişilerdir.
devamını gör...
psikologlar modern bilim yöntemleriyle, müziğin insanın yaşam biçimiyle direkt orantılı olduğunu gözlemlemişlerdir.
devamını gör...
kendisine danışan kişilere çözüm yolu göstermek yerine, danışan kişinin çözüm yolunu kendisinin bulmasına vesile olan kişidir.
bayanlar tarafından daha sıcak bakılan ve kendisine danışmakta daha az sıkıntı çekilmektedir.
erkeklerin psikolog ve psikiyatristlere bakışları daha mesafelidir.
genelleme yaptım, ama haklı olduğumu düşünüyorum.
zira gördüğüm örnekler bunu söyleyebilme cesaretini veriyor bana.
devamını gör...
hayata toz pembe gözlüklerle bakanların gözlük camlarını silme işini üstlenen insan. o gözlükleri takmıyorlar,sadece cam siliciliği görevini üstleniyorlar. toz pembe gözlükleri sadece kişinin kendisi takabilir. azıcık aptallığı bol miktarda kendini kandırabilme becerisi ile karıştırıp yanan ateşte pişirin ortaya harika bir yemek çıkmayacak ama önceki 2 cümlemde bahsettiğim gözlüklere sahip olacaksınız. gözlük camlarınızı silmek için de psikologlara başvurabilirsiniz.
devamını gör...
dayanmak için azcık onlarinda sorunlu olduğunu düşündüğüm insan grubu.

bide en yakın dostlarının yada eşlerinin mutlaka mutlaka olması gerektiğini düşündüğüm inan grubu onlarinda bosalabilecekleri birileri mutlaka olmalı.

* * *
devamını gör...
para karşılığında size bir sürü soru soran kişi.

gelin aynı soruları ben size bedava sorayım.
devamını gör...
mevzuatla ilgili sorunları var galiba.

komşulardan biri vayrlıs adını "psikologlar resmi duzenleme bekliyor" yapmış.
devamını gör...
sahte telkinlerle, kısa süreli rahatlama sağlayan kişi.. onun sağladığı rahatlığı ve verdiği geçici iç huzurunu bir tabak profiterol ile de bulabilirsiniz. tabi garsona, bana bir profiterol, diyebilmeyi başarabilirseniz. ben diyemediğim için genelde sütlaçla yetiniyorum. daha kolay bir isim koyamamışlar mı buna? bir tatlı için çekilir dert değil! ayrıca hiçbir tatlı bu kadar acıya ve gerginliğe değmez.

-sütlaçlar iki oldu!

yine konu yemeğe bağlandı ya, ne olacak benim bu çılgınlıklarım.
devamını gör...
para karşılığı konuşarak insanları iyileştirdiği öne sürülen meslek.

türkiye de işten kaytarmak için rapor almaya yarayan kişiler olarak görülür.
devamını gör...
günümüz modern yaşantısının getirisi olan, teslimiyetin yerine anı yaşama, hırs, yarış,egonun almasıyla ruhsal ve düşünsel bozukluklar da kişiye yardımcı olma çabası verendir. hayatın belirli koşullarında kişilerin fıtratlarında var olan farklı kişiliklerin iletişim problemlerinde yaşadıkları sorunları çözmelerinde kendilerine metot üretenlerdir.
aslında gerçek manada teslim olmuş kişiler, kuran-sünnet çerçevesinde kendine bir çıkış yolu bulabilmektedir. lakin bu iki saç ayağından, yani kuran-sünnetten ayrılan bir müslüman toplumunda belirli kriterleri bilen,gözleme dayanarak bir çok önerileri ortaya koyan kişilere ihtiyaç duyulmaktadır.
eskiden var olan tekkeler, sanat okulları, çırak- usta ilişkileri,medreseler, askeri ocaklar gibi bir çok alan bu tarz destekleri yerine getirmekteydi. özellikle tekkeler.
dışarından görüldüğü gibi kolay olmayan bir meslektir. psikolog olacak kişi de: gözlem ve sözel yetenek, sosyal ve psikolojiye özel ilgi, pozitif, başkalarının duygularını önemsemek, yardımcı olmaktan mutluluk duymak,kendisiyle barışık, öz güven sahibi, sabırlı, öfkesini yönetebilen ve en önemlisi ise sorumluluk sahibi olması gerekmektedir.

insanların en hayırlısı insanlara faydası olandır, düsturunca hareket eden binlerce psikolog vardır,psikologdan yardım almak kusur değildir.devamını gör...
en az yardım ettikleri kadar kırık meslek grubu. ya huyundan ya suyundan. ama sakin insanlar oluyorlar ekseride. tek kusurları var sürekli seni çözdüm havalarındalar yapmayın çok itici oluyorsunuz. *
devamını gör...
bir kbb uzmanı bir nörolog ya da ortapedistten çok da farkları yoktur. pskiyatristler olayın daha da geneline vakıf olsalar da psikanaliz metodlarıyla bir psikolog pek tabii çok şeye deva olabilir.

psikolojik rahatsızlıklar nezle grip gibi birer rahatsızlıktır. olabilir, bir müslüman dört dörtlük yaşayabilir ama bir obsesif obsesif kompulsif bir sosyal fobi bir kaygı bozukluğu yaşayabilir.

bilim ve dinin imtizacına her alanda ihtiyaç duyduğumuz gibi kendi mana köklerinden beslenen psikologlara ihtiyacımız var.

(bkz: adem güneş)
devamını gör...
hangi birini gördüysem hep tebessüm ediyor, "hayata pozitifim" mesajı yayıyor etrafına. kimisi kendinden geçip silahlı saldırı da yapabiliyor demek ki;

http://www.aktifhaber.com/k...
devamını gör...
hastasına akıl veren meslek sahibi. varmış böyleleri bulsam da bende gitsem. üstüne de para vereceğim sohbet için. iyiymiş.
devamını gör...
bir meslek. benden çok güzel psikolog olurdu. sabahtan akşama kadar bir dünya insanla muhattab oluyorum. bunların büyük çoğunluğu absürd şeylerden bahsediyor ve istiyor. o kadar çok ruh hastası adamla muhattab oluyorum ki anlatamam. neyse okusam kesin olurdum psikolog hemde çok başarılı bir psikolog olurdum. bir saat dinler he hı der onla üzülürüm parayı götürürdük ağa kader utansın.
devamını gör...
kimsenin birbirini dinlemediği şu dünyada neden çok para kazandıklarını sorgulamak abesle iştigaldir..
devamını gör...
para tuzağıdır.
eğer hasta kalıtsal nedenlerden dolayı hastaysa telkinle tedavi mümkün değildir. ancak ilaçlarla belli semptomlar yavaşlatılabilir.
eğer kalıtsal değilse de yapacak pek bir şey yoktur. mesela sorun fakirlikse kişiyi bunalımdan para kurtarır, eğer sorun yalnızlıksa kişiyi bunalımdan bir eş kurtarır.
psikologlar kişinin psikolojisini falan düzeltmez, kişiye kitlediği seans başı 100 lirayla psikolojiyi daha da bozar.
gitmeyiniz, gidenleri uyarınız.
devamını gör...
ben temiz kağıdım aldım.piskoloğum senin için yapabileceğim bir şey yok dedi...*
devamını gör...
çevresinde derdini rahat bir şekilde paylaşabileceği biri olmayanların gittiği insandır.
devamını gör...
hayran olduğum insan. benim arkadaşım bana sevgilisiyle olan saçma sapan derdini uzun uzun anlatmaya başladıktan bir süre sonra sevgilisiyle birlikte onları dövme sahnelerini gözümde canlandırıyorum. hele de annemin arkadaşlarının bizde günü varsa annem yardım edeceksin gitme bak mübeccel teyzen yok bilmem ne teyzen seni özlemiş deyince kıramıyorsam, o gün onların koca ve evlat problemlerini dinleyince ben tripleniyorum. her gördüğüme hayırsız herif ve evladı gözün gibi sev o gitsin el kızı/oğlu için seni çiğnesin diyesim geliyor. herhalde iyi para kazandıklarından veya derdi anlatanı dinlerken kafasında daha çok başka şeylerle meşgul olduğundan kendi hayatında bunalıma pek fazla girmiyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar