assassin s creed

*

ubisoft tarafından ilki 2007 yılında çıkarılan fenomen haline gelmiş bir bilim kurgu temelli third-person bir aksiyon oyunu..

ubisoft prince of persia ile aynı motoru kullanarak geliştirdiği seriye şuana kadar 3 oyun ekledi ve 3ü de fenomen oldu..henüz üçüncü oyun olan assanssin's creed : brotherhood isimli oyunu oynama fırsatı bulamadıysam da ilk 2 oyun açısından söyleyebilirim ki oynanabilirlik ve oyun özellikleri açısından iki oyunun birbirinden farkı yoktu ki bu benim için bir hayal kırıklığı olmuştu ama hikayeler noktasında iki oyunun da hikayesi tek kelimeyle oscar'lık..

assassin's* creed* kelime anlamına bakarak birebir çeviri yaptığınızda "suikasçinin itikadı" gibi bir manaya geliyor ki oyunun hikayesinde daldığınızda ismin ne kadar manalı olduğunu görüyorsunuz zira tam bir intihar komandosu gibi şehrin orta yerinde ölümü göze ala ala göstere göstere şehrin ileri gelenlerini katletmeniz isteniyor sizden oyunda,bir de kahramanlarımızın kullandığı bileklerine bağlı sustalı diyebileceğimiz birer tane süper bıçağı var,ilk oyunda bu bıçağın kontrol edilebilmesi için ve bıçağın bilekten dışarı çıkarken altair'in parmağının engel olmaması için ilgili parmak peşinen kesiliyor..e böyle birşeyi yapmak için de sağlam bir itikad gerekir sanırım*..

her ne kadar oyun içerisinde herhangi bir bahsi geçmese de özellikle ilk oyundaki suikastçilerin timi hasan sabbah'ın haşhaşilerini temsil ediyor..

entry'nin başında oyun için bilim-kurgu temelli demiştik,açıklayalım..efendim psikopat bilimadamlarımızın bir teorisi var..malumunuz dna haritası nesilden nesile aktarılan bir hadise..bizim bu oyundaki bilim adamlarımız da diyor ki "insanın dna'sı sadece genetik özellikleri değil kişinin hatıralarını ve bilgisini de özümser dolayısıyla insan babasından sadece onun genetik özelliklerini değil onun hatıralarını ve bilgilerini de alır",dolayısıyla biz bu haritayı keşfedip haritanın içinde kodlanmış kişinin atalarının hatıralarını açığa çıkarırsan kişiye bir anda binlerce yıldır birikmiş bilgiyi aktarabiliriz..bir nevi gora'daki kaset,matrix'teki mavi hap-kırmızı hap disket yüklemece gibi sadece daha teknolojik-biyolojik bir sistemle..

neyse efendim bu sayko bilimadamları yetiştirmek istedikleri suikastçi için animus isimli programı kullanarak desmond isimli kahramanımızı atası olan ve hasan sabbah'ın ekibinin gözdelerinden olan altair'le buluşturmaya karar veriyorlar..teferruat anlatmaya gerek yok, dediğim gibi oyunun oynanabilirliğinden ziyade keyif veren kısmı hikayesi dolayısıyla hikayeyi anlatmayalım..

ikinci oyun da temel düşünce aynı oynanabilirlik açısından da ciddi farklılıklar yok sadece bu sefer kudüs'ü haçlılara ve kudüs'lü kötü adamlara karşı savunan altair'in yerine, venedik sokaklarında ezio auditore de firenze isimli asilzade genç delikanlı ile suikastlerin dibine vuruyorsunuz..altair'den sonra ezio'nun seçilmesinin sebebi basit..sebep dna'da gizli ve ezio,altair'in birkaç kuşak öteden torunu..ezio'nun bir asilzade olmasının ona sağladığı bazı faydalar var ki kendisini altair'den çok farklı noktalara taşıyor..bu faydaların başında dostları geliyor ki bu dostlar leonardo da vinci ve machiavelli gibi bilim açısından aşmış rönesans karakterleri..insanın da böyle dostları olunca takdir edersiniz ki sırtı kolay kolay yere gelmez*

vel hasılı kelam sadece hikayesinin gidişatını görebilmek ve yüzlerce metre yükseklikteki kulelerden kendinizi boşluğa salmak için bile oynanması gereken bir oyun bu..

üçüncü oyun olan brotherhood'u oynar oynamaz eklenmesi gerekenleri buraya ekleyeceğim inşallah..

serisini bitirmiş bir kişi olarak şuana kadar oynadığım en iyi oyundur.muhteşem oyun motoru ile görevler (objective) bitse bile canınız sıkılmaz.
(bkz: insanları öldürmenin en zevkli olduğu oyun)
ve ayrıca görevler sırasında kesinlikle hikayeden kopmaz.alamut kalesi adlı kitapta geçen karakter olan el-tahir oyunda altair olarak belirir.bilgisayar oyunu oynuyorum diyen kişinin oynaması gereken oyun
assassin's creed : revelations ile ilgili ilk trailer'lar düşmeye başladı piyasaya..sinema filmi mi izliyorum yoksa bir oyunun trailerı mı ayırt edemedim yemin ederim..ubisoft assassin's creed ile yaptığı en iyi işe imza atmıştır ve bu oyun dünya üzerindeki diğer bütün oyunların kralıdır, diğer bütün oyunlar gelir assassin's creed'in önünde diz çöker tövbe ister..

http://www.cogitosozluk.net...
filmi çıkacakmış. hadi bakalım hasan sabbah'ı da bir görelim.
|
senaryosu bir çok hollywood filmini gömecek derecede sağlamdır. şu ana kadar serinin 6 oyunu çıktı. senaryo olarak bütün oyunları çok iyi. oyunun oynanışından alınan zevki işin içine katmıyorum. bazıları sıkıcı olabilir yalan yok. ayrıca şu konuya da açıklık getirelim. (bkz: altair) (bkz: ezio)'nun atası değil. ikisinin genleri desmond'da birleşiyor sadece. senaryoya bakmadan öylesine oynayanlar bu seriden pek zevk almayabilir. seriyi film izler gibi oynamak en iyisi. şahsen ben bu şekilde zevk alıyorum bu seriden. ayrıca (bkz: ubisoft) işi oyunlarla da sınırlı tutmuyor. oyuna özel site kurarak oyun dışındaki senaryodaki gelişmeleri, tarihteki olayları oyunun dünyası ile bütünleştirerek çok enteresan bir hale getirmiştir.
can sıkan bir senaryosu olan oyun. bir de o ara videolar geçirilemiyor tam bir sıkıntı üstelik aksiyon da prince of persia 2 nin 5 te biri kadar.
şu an dördüncü olan black flagı oynadığım oyun. başından ayrılmama izin vermiyor. o derece.
|
prince of persia üçlemesinden oynanış ve zevk bakımından geride kalan ama animasyonları daha iyi olan seri ve ilk oyunun adıdır.bir suikastçıyı kontrol edersiniz.milletin bu seriyi neden bu kadar sevdiğini anlamış değilim.
ps tarihinin efsane oyunlarından olup serinin son oyunu olan black flag'e 2 gün önce başladım.

desmond reisten sonra edward reise alışmak zaman alacak...
serinin hicbir oyununu tamamlayamadim. her seferinde bir hevesle basliyorum ama nafile. aslinda gizlilige ve suikaste dayali oyunlari sevmeme ragmen nedense bu oyunda bir sure sonra canim sıkılmaya basliyor. ama sunu es gecmemem lazim; konusu ve gorselligi bakimindan iyi bir oyun.
3 boyutlu olması bakımından prince of persia'ya benzeyen bilgisayar oyunu. fakat o biraz daha aksiyona dayalıydı diye hatırlıyorum. ayrıca hevesle başlayıp sonra yarım bırakma şeysi bende de gerçekleşiyor bu oyunda. bir yerden sonra monotona bağlıyormuş gibi geliyor.
görevleri çok anlaşılmaz ve tekrar edici olan harita da bazen boş boş aylak aylak gezdirten oyun bir prince of persia warrior within değildir.sürekli hırsızlık yap kuleden atla birini yumrukla bilgi al bölge liderini öldür öbür bölgeye geç şeklinde devam ediyor oyun.ama modellemeler güzel.oyunun son bölümü güzeldi ama o bölüm ilk defa oyunda zorlandıhttp://m.al muallim de ihtiyar mihtiyar ama iş varmış kendisinde.
efsane oyundur.candır kandır.yalnız bu övgüler ilk oyun için.
|
ubisoft'un şaheserlerinden. tarihin en tuhaf dönemlerinden birinde, gelmiş geçmiş en şeytani örgütlerden birinin ikinci adamını oynamak başlı başına bir meseleyken, (bkz: animus) gibi kafa kurcalayan yepyeni bir fikirle de dikkatimizi celbetmiştir. bir kuleye çıkıp el-tayr ibni la'ahad'ın kartal bakışlarından zamanın kudüs, akka ve dımaşk'ını seyreylemek benim gibi tarihi oyun müptelaları için çok büyük keyifti.

peşin edit: evet ben de az geek değilmişim.
serinin yeni oyunu birazcık farklı olacakmış.

uzakdoğu'da geçecek olan oyunda ezio'nun öğrencisi bir bayan suikastçıyı yöneteceğiz.

oyun 3b olmasına rağmen rpg şeklinde değil platform oyunu şeklinde olacakmış.amaç sistem özellikleri düşük pclere hitap edecek bir oyun olmasıymış


en son prince of persia için böyle bişeyi denemişlerdi.

el not : oyun çıkmış ya la. gregor samsa üstad sağolsun.
gözünü para bürüyen ubisoft un artık fazlasıyla cıvıttığı , revelations ile zirvesini yapmış seri.
sistem gereksinimleri de bu....
yuh artık diyor,oyunu uzaktan izlemeye devam ediyoruz...
--- alıntı ---
işlemci: çift çekirdekli işlemci 2.6 ghz ıntel pentium d veya amd athlon 64 x2 3800+ (ıntel core 2 duo 2.2 ghz veya amd athlon 64 x2 4400+ veya daha yükseği tavsiye ediliyor)
ram: 2 gb (3 gb tavsiye ediliyor)
ekran kartı: 256 mb directx 10.0 destekli ekran kartı veya directx 9.0 ve shader model 3.0 destekli veya daha yükseği (512 mb bellekli olması tavsiye edilmiş ).
dvd-rom sürücü
hard disk alanı: 12 gb

--- alıntı ---

|
oyundaki bazı karakterlerin türkçe konuştuğu enfes aksiyon dolu oyun.
-gel buraya gel benden kaçabileceğinimi sandın.
|
oyunu aldıydım ama gereksinimleri görünce gözüm korktu hacı.. gören 3d oynayacaz sanır.. olsun mobile olarak iki kere bitirdiğim ve darısı pcnin başına dediğim muhteşem oyun..

bunu beğenenler bunu da beğendi;
(bkz: prince of persia)
|
hasan sabbah ın suikastçılarından altair dir kahramanımız. oyunun en güzel yanlarından biri tepelerden uçarcasına sama yığınlarına atlamak diğeri dıgıdık dıgıdık ata binmek.
|
oyunu alıp yükledim lakin çalıştıramamıştım. meğer internet bağlantısını kesip öyle çalıştıracakmışım bunu öğrendiğim zaman çok geç olmuştu cd yi kırıp oyunu silmiştim.
ama grafiklere bakılırsa oynanılacak oyundur kaçırmayındır.
tadını alabilmek için play station bağlantılı lcd televizyonda oynanması gereken oyun. ikincisi dört gözle beklenen, altışarlı sıraya dizen, sekizer sekizer hoplatan oyun. *
karakterimizin, yüzü gözükmediği sürece gayet karizma duran esas oğlumuzun peşinde koşan dilenci, mecnun kadınları dahi özlediğim oyun.
bana göre en güzel grafiklere sahip oyun.savaşçının bir caminin tepesinden kudüs'e baktığı muhteşem manzara.oyy ki ne oyyy..
|
oyun fedailerin kalesi alamut kitabından uyarlamadır.
oyunda altair denilen suikastçı kitaptaki al tahir dir.
beğenerek oynadığım ve ikincisini beklediğim bir ubisoft oyunu.kurgusu da değişik sayılır.ayrıca bloodlines adıyla psp'ye de çıkacak.
|
beni uzun süre * kafamda kapşon ellerimi kavuşturup manyak gibi yürütmüş süper oyun.
amd athlon x2 5600+ işlemci, 2 gb 800 mhz ram, nvidia px8600 gt 256mb 128 bit ekran kartıyla oynadığım oyun. buna rağmen takılmalar oluyordu. ciddi şekilde optimizasyon sorunu vardı. hiç uğraşılmamış. yoksa daha düşük sistem gereksinimleri olabilirdi. ikincisi için amd phenom 9950 2.8 ghz işlemci, 4 gb 1066 mhz ram ve ati radeon hd3870*2 crossfire ekran kartı konfigürasyonuyla optimizasyonu, sistem gereksinimlerini düşünmeden beklediğim oyun.

grafikleri için fazladan birşey söylemeye lüzum yok. oynanış başta biraz zor ama sonradan alışılıyor. ikincisinde ne farklar olacak hep beraber göreceğiz.
ubisoft geliştirmiş olduğu ölmeden önce oynanması gereken 100 oyundan 3. sıramda bulunan bilgisayar oyunudur. oyunda ele geçirilmiş bir deneği oynuyorsunuz. bazı bilimsel çalışmalardan yola çıkılarak tasarlanan oyunda atalarınızdan size kalan genler vasıtasıyla hatıralarınız canlandırılıyor ve 10-20 kuşak önceye giderek suikastçi olan 10xbüyük babanızı oynuyorsunuz. amaç ise ikinci oyunda adının apple of eden olduğunu öğrendiğimiz büyülü küreyi bulmak.
"gel buraya" "geber kafir", " bu yaptiginla olume mustehaksin" "kime boyun egmek istiyorsun" gibi cumleleri turkce, almanca, fransizca, arapca ve ingilizce duyabilecegimiz yegane oyun. ilk ciktiginda oynadigimda hayran kalmistim amma gecenlerde yine oynayayim dedim dondur babam dondur bitmedi bir turlu, al muallim acre - jerusalem - damascus arasi esege cevirdi bizi, halbuki ilk oynadigimda bitmesin isterdim, ulan ne uzun oyunmus meger dedim bu sefer. amma ikincisini de alip oynamadim yillardir sabrettim hala da almis degilim halbuki nasil da merak ediyorum cesare borgia'li zamanda neler oldu, yeni karakter daha bir karizmatik mesela ve hatta en son istanbul'da gecen nasil, vb. gel gor ki: bos isler bunlar!
film desen film değil. seri halde tek oyunmuş gibi olan başka oyun pek yok herhalde. uzun mu uzun, bitmiyor arkadaş, usandım yahu!
aralık 2016'da vizyona girecek olan film. ilk trailer yayımlanmış.

trailer'ındaki müzik yüzkarası. görüntüler sankl oyunun içine aktörleri koymuşsun gibi unrealistic. fragman olark son derece yetersiz bunu belirteyim içimi zerre kıpır kıır etmedi. ama oyuncular sağlam bakalım nasıl olacak. muhtemelen dünyanın en iyi parkurcularının dublör olarak kullanıldığı film..
|
--! spoiler !--

sıradan bir barmen olan desmond, bir gün sebebini bilmediği biçimde kaçırılır. kendisini kaçıran kişilerse büyük bir şirkettir, ve desmond'u animus adlı üst teknolojiye sahip bir makineye bağlamak isterler. bu makine sayesinde desmond'ın pek çoğu suikastçı olan atalarının anılarına ve hafızlarına erişim imkanı bulacaklardır. oldukça tehlikeli ve ölümcül olan dövüş sanatlarına ulaşmaya şimdi çok az kalmıştır...

--! spoiler !--

michael lesslie’nin orijinal senaryosundan çekilecek filmin yönetmeni henüz belli değilken, kadro için magneto'yu canlandıran -gandalf olan değil- michael fassbender ismi kulislerde geçiyor. nasıl olur neler döner trailer'de netlik yok. ilk intiba klasik hollwood filmi olacağı yönünde nazarımda. haşhaşiler olarak keşke hasan sabbah ve müridlerine dair göndermeler yapılsa ama hiç sanmıyorum. hatta adamların bu filmi yaparken batınilik faaliyetleri islami gelenekte büyük yer kaplamasına rağmen bizim sus pus oturmamıza acayip ayar oluyorum. neyse komedi filmine devam! duydunuz mu recep ivedik 158 viyona giriyormuş 2158'de!!!
|
--! spoiler !--

hayatımda izlediğim en kötü filmler arasında yerini aldı. detaya bile girmeyeceğim. bitik.

--! spoiler !--
oyununu oynamış olanlarca berbat filmdir..içinde barındırdığı anlam bir yana, vermek istediği mesajı haşhaşi ismiyle ve endülüs ihtişamıyla birlikte anarak vermesi enteresan geldi bana. önce oyununu akıllara kazıyarak, filmindeki göz kırpıntısını bile dikkatle izleyecek olan sinema seyircisine yedirmek çok kolay olsa gerek diye düşündüm. sadece bu iki tema beyinlere kazınsa yeter diye düşünmüşlerdir. biz ise düşünmemeye devam edelim.
filmi hayal kırıklığı yaşatmış olan oyun. o kadar serilerini oyna filmi yapılsın diye can at ama gelen film orta ölçekli bir diziden bile kötü olsun. bir diğer hayal kırıklığı da prens of persia filmidir.

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.