barack obama

silahlı bir sahtekar.
|
cia'in kendisini renegade olarak anmasını istemiş siyahi abd başkanı.


not: her abd başkanının bir mahlası vardır ve güvenlik/savunma teşkilatı tarafından bu mahlasla anılır.
|
selefleri gibi; demokrasi, özgürlük, insan hakları gibi palavralarla tüm dünyanın gözü önünde ülke işgal edip, kan döken devlet başkanı.
bazı kesimler amerikanın son başkanı olacağına inanır. amerika'nın ilk zenci başkanıdır. daha 30-40 sene önce kendileri soykırıma uğrarken, bugün aynısını diğer toplumlara yapmaktadır.
(bkz: çingeneye beylik vermişler önce babasını asmış)
|
jay leno'dan duymuştum, malum libya meselesiyle ilgili espiri* yaparken tam olarak olmasa da şöyle bir şey dedi:

"ülke olarak üç savaşın içindeyiz, ve barack obama nobel barış ödülü almıştı, bir de almasaydı.."
amerika'nın notunun düşürülmesi sonrasında ağzıyla kuş tutmadığı taktirde başkanlığının sonu gelmiştir. amerikalılar not indirme hadisesine çok bozulmuş gözüküyolar.
--! spoiler !--
obama'nın babası kenyalıydı değil mi?

obama'nın babasının memleketi açlıktan ölüyor, annesinin memleketi aşırı yemek yemekten.

--! spoiler !--
joe bidenvar iken başkan olması sadece kağıt üzerindedir.

|
twitter da 691 bin kişiyi takip ederek bu alanda rekor sahibidir an itibariyle.
katıldığı islam konferansında ki konuşmasına ''selamun aleyküm'' diyerek başlayacak kadar aşşalık,iki yüzlü ve sahtekar sözde lider.

aynı zamanda sıkı bir işgalci .

dikkat ! kanla beslenir.
suudi arabistan ile iran arasındaki gerginliği tırmandırarak ortadoğu'da muhtemelen bir savaşa sebebiyet verip seçim kampanyasında kendisine yandaş devşirecek tipik amerikan.
nihal atsız ile ortak yönleri, ikisinin de isimlerinin bir parçası olan hüseyin adını kullanmayı tercih etmemeleridir.
adı hüseyin olan ilk ve son olacağını öngördüğüm tek abd başkanı..
yeni seçimlere hazırlanan mevcut abd başkanı.

abd'deki seçimler dünyanın kaderini etkileyecek gibi. dünyadaki her olay biri-birini etkileyip tetikliyordur. yapılacak seçimlerle iran'a saldırı planlarının gündeme getirilip şişirilmesiyle bir bağlantı kuralım mı? bence herşeyle kuralım. bazı şeylerin aceleyle yapıldığını az çok anlıyoruz. planlar önceden yapılıyor ama bir bakıyorsunuz ki geç kalınmış bir hamle ise çok hızlı bir manevrayla yer yer zorlama hamlelerle ilerleme kaydedilmeye çalışılıyor. abd'deki seçimlerle iran'ın ne alakası var?

abd'de mustakbel başkan, başkan adayları israilin nüfuz alanının dışına pek çıkamıyorlar. onların planlarının hepsini kabul etmeseler de 10 tanesinden 8 tanesini kabul etmek zorundalar. isral ve dostlarının kulağına hoş gelecek gönüllerini okşayacak ekşınlar seçim sürecinde hep artı puan toplatacaktır.

her olup biten bir numaradan mı ibarettir. elbette değil. hiç bir söz boşlukta kalmaz. o bir gün hedefine ulaşır. obama ister istemez yahudi cemaati ile iyi geçinmek zorundadır. yeni seçimlerde başarı sağlamak istiyorsa bu böyledir, şimdilik.

laftan anlamayana sopa gösterilir. seçim yaklaştıkça bel altı vuruşlar artacak belki namlunun ucu dahi gösterilecektir. bakalım bu seçim neye mal olacak. abd'de seçim oluyormuş bize ne diyemiyoruz artık. hani biz de dünya oyuncusu olmaya niyetlendik ya.

obama ayağını denk alsın bence! *
tayyip erdoğan en güvendiği liderlerden biri imiş:

--- alıntı ---

abd başkanı barack obama, time dergisi'ne verdiği mülakatta çeşitli liderlerle dostluk ve güven bağları oluşturabildiğine dikkat çekerken, aralarında başbakan recep tayyip erdoğan'ında bulunduğu 5 lider saydı.

abd başkanı barack obama, tanınmış sunucu ve yazar fareed zakaria ile time dergisi için özel bir mülakat yaptı.

fareed zakaria, abd'nin diplomasisini ve dış politika takımı ile olan ilişkilerini değerlendiren barack obama'ya diğer yabancı liderlerle olan ilişkisini de sordu. obama, çeşitli liderlerle oluşturabildiği dostluk ve güven bağlarının etkili bir diplomasi yürütebilmenin önemli bir parçası olduğunu söyledi.

başkan obama, "bence angela merkel ya da başbakan singh ya da başkan lee ya da başbakan recep tayyip erdoğan ya da david cameron'a sorduğunuz zaman onlar, başkanlığa karşı yüksek düzeyde güven ve inanca sahip olduklarına söyleyeceklerdir. söylediklerine inanıyoruz. taahhütlerinin doğrultusunda ilerleyeceklerine inanıyoruz. onların bizim çıkarlarımız ve ilgilerimiz için dikkat göstereceklerini düşünüyoruz" dedi.

israil dostluk ve güven listesinde yok
ayrıca, obama'nın son dönemlerde bazı konularda görüş ayrılıkları yaşadığı israil başbakan'ı binyamin netenyahu'ya yer vermemesi dikkat çekti.

--- alıntı ---
http://www.cogitosozluk.net...
esad'a "your days are numbered" yani günlerin sayılı mesajı göndermiştir.
|
az önce twitter hesabında ;

amerika'da hiç kimse sevdiği insanın elini tutarak sokakta yürümekten korkmamalıdır.

diyen amerika başkanı. daha doğrusu suçla mücadele dalgasına yaptığı bir konuşmada söylemiş bunu da; az önce twitter da paylaştı.seni gidi kerata..
seçim öncesinde eşcinsel potansiyele gönderme yapmış, abd tarihinde ilk kez eşcinsel evliliğe yeşil ışık yakan başkan olmuştur.

(bkz: eşcinsel evlilik)
|
rakibi mitt romney'in 7 puan ilerisinde son anketlere göre.
|
halen daha mitt romney'in önünde görünüyor.

abd'de seçim saati yaklaştıkça tansiyon da artıyor. bu seçim herhalde öncekilere nazaran biraz daha farklı. abd'deki seçimlerde "yahudi faktörü" herzaman etkili olmuştur. ancak belki de ilk defa israil başbakanı açıktan destek veriyor mitt romney'e. bu durum abd'deki bazı eski siyasetçileri şaşırtmış olacak iş değil demişler. destek verirsin ama bu denli açıktan destek olmaz diyorlar. yani israil hükümeti abd'nin iç siyasetine doğrudan müdahale ediyor diyorlar.

şimdi işin ilginci israil hükümeti mitt romney'i açıktan destekleyince, obama bir taraftan mitt romney'e cevap yetiştiriken diğer taraftan israil'in konuşan adamlarına cevap yetiştiriyor. netanyahu obama'yı mümkün olduğunca sıkıştırmaya çalışıyor. obama da mümkün olduğunca kaçmaya çalışıyor. politikaları örtüşmüyor elbette.

mesela; obama, seçim öncesi iran'ın nükleer programına abd'nin kırmızı çizgi çekmesini isteyen netanyahu'nun sözlerini 'gürültü' olarak nitelendirdi. yani bir anlamda çok gürültü yapıyorsun, biraz sus demeye getiriyor. Allah Allah, bir abd başkanı israil'in başbakanına bu şekilde bir cevap vere-bilir miydi? aslında buna sebeiyeti israil'in yamuk devlet adamları verdi. hernekadar içli-dışlı da olsanız abd ile israil resmi olarak ayrı devletler. işin içine siyaset girince diğer faktörlerin önemi de ortadan kalkıyor.

obama amcanın bu "gürültü" cevabı bakalım ne kadar gürültü koparacak. dışarıya yansıyan kısmıyla değil içeriye yansıyacak olan kısmıyla önem arzediyor bu. kuru gürültülere pabuç bırakılmayacak gibime geliyor.
bir ataturk hayranı. ataturku örnek aldığı kesin.

--- alıntı ---

'' vizyonu, kararlılığı ve cesaretiyle türkiye cumhuriyeti'ni demokrasiye yönelten ve mirası tüm dünyaya kuşaklar boyunca ilham vermeye devam eden mustafa kemal atatürk'e saygılarımı sunmak, benim için bir onurdur. abd'nin 44. başkanı olarak, türk-amerikan ilişkilerini güçlendirmeyi, atatürk'ün, halkına umut veren modern ve müreffeh bir demokrasi olarak türkiye vizyonunu desteklemeyi ve yurtta barış dünyada barış ilkesini gerçekleştirmeyi sabırsızlıkla bekliyorum. ''

--- alıntı ---
|
2012 seçimleriyle beyaz sarayda bir dönem daha kalması garantilenen lider.
demokratlar sağlam çalıştılar. 4 yıl içinde yapılan hataları da bizdeki gibi "kötünün iyisi işte şekerim" tabiriyle geçiştirdiler.

p.s çok uykucu olduğumdan konuşmasına uyanamadım, ama şimdiden reserve etmekte fayda var.
|
yine kazanmış obama. acaba geçen sefer başkan olduğunda yapılan kutlamalar tekrar yapılır mı yurdumuzda. vandaydı sanırım adam bilmem kaç tane koyun kesmişti. en önemlisi mustafa topaloğlu kendisine şarkı yazmıştı. bir daha yazarmı ki acep.
|
azrail'in can dağıttığı görülmemiştir ne kötünün iyisidir nede başka bir şey amerikan sisteminin bir parçasıdır sadece...
o-ba-ma farsça da o bizden biri demek imiş. *

edit ilen büdüt:alalade bir müendizlik öğrencisiyim.
onlar ki
bir darbeye
becerdi bizim çocuklar diye
reverans,
ben derim ki
hoş geldin hüseyin
o bama
bir daha.
bu adam dünyanın kaderini değiştirecek adamdır. ona iyi bakın.
|
seçim zaferi sonrası yaptığı konuşma umut vermiştir. "10 yıllık savaş dönemi sona eriyor." sözü umarım en kısa sürede gerçekleşir ve amerika bundan sonra israil'in oyuncağı olarak orta doğu'ya ve müslüman coğrafyasına zarar veren ülke olmaktan çıkar. ama henüz güvenmek için erken, önce bir kaç icraat görelim. örneğin afganistan ve irak'ta katledilen müslümanlar için özür dilenmesi gibi.
"abd başkanı olarak ikinci kez seçildiğinde yaptığı konuşmada, obama "biz bir amerikan ailesiyiz ve tek bir ulus ve tek bir halk olarak hep beraber çıkar ya da düşeriz" diyordu.
fakat gerçek şu ki, abd bundan daha fazla bölünmüş bir durumda hiç olmamıştı. işsizlik, obama'nın başkanlığının ilk birkaç yılında keskin bir şekilde yükseldi ve öyle kaldı. zengin ve fakir arasındaki fark da açılmaya devam ediyor.

popüler siyasette gittikçe genişleyen bir ayrışma da buna eşlik ediyor. pew araştırma merkezi'nin belirttiği gibi, "amerikalılar bu kasımda sandıklara gittiklerinde, değerler ve temel inançlar ekseninde son 25 yılda olduğundan çok daha fazla partizanca kutuplaşmış durumdalardı".

bu trend, 2007'deki finans krizinden beri devam ediyor ve duracağa da benzemiyor. bankalar kurtarılırken sola kayanlar daha da sola, kriz için siyahları ve göçmenleri suçlayıp sağa kayanlar da daha fazla sağa kaydılar.

obama ve destekçileri, zengin azınlığa karşı yükselen muhalefeti, becerikli bir şekilde demokratlar için oya dönüştürdüler. başkan, halktaki bu öfkeye yatırım yapma imkanlarını gözetirken, bu öfke dalgası planladığı yeni kesintilerin karşısına çıkar diye korktuğundan sokaktaki direnişin şevkini kırmaya da çalışıyordu.

obama oylarının sınıf şablonu

2008'de obama bir coşku ve iyimserlik dalgası ile seçilmişti. bu sefer böyle bir şey kesinlikle mevcut değildi. obama, destekçilerinin umutlarını gerçekleştirememiş durumdaydı, fakat kudurmuş cumhuriyetçi sağın yarattığı tedirginlik, hayalkırıklıklarının sandığa oy kaybı olarak yansımaması anlamına geliyordu.

obama'nın dört sene önce kurmayı başardığı, etnik azınlıklar, gençler, işçi sınıfı seçmenleri ve orta sınıf liberallerden oluşan koalisyon bir arada durdu. sonuçlar çok az değişti. oylar %62'den %60'a düştü ve sadece iki önemli eyalet, indiana ve kuzey carolina cumhuriyetçilere kaptırıldı.

rakamları sınıfa, ırka veya cinsiyete göre ayırınca, 2008'deki obama'dan küçük sapmalar gösteren ama temel bir değişim sergilemeyen bir resimle karşılaşacaksınız.

obama oylarında çok net bir sınıf şablonu var. düşük gelir grubu oylarının (yılda 30 bin dolardan az kazananlar) büyük çoğunluğunu, %63'ünü kazandı. bu oy yüzdesi, gelir seviyesi merdiveninin daha üst basamaklarına çıktıkça düşüyor. yılda 50 bin dolar kazanan amerikalılar, mitt romney'i tercih ettiler.

buna benzer coğrafi bir şablon da var. obama büyük şehirlerdeki seçmenlerin %63'ünden oy aldı. romney ise küçük şehirlerde ve kırsal bölgelerde öndeydi. yani obama'nın tabanı şehirli ve işçi sınıfına mensup. ve bu faktörler, ırksal bölünmeleri de boydan boya kesiyor.

romney'nin ırk kartını oynama çabası

bu, ırkın seçimlerde hiçbir etkisi olmadığı anlamına gelmiyor. siyah seçmen yüzünü büyük oranda obama'ya dönmüş durumda. hispanikler arasındaki oy oranı da 2008'deki %67'den %71'e çıktı. ve asya-amerikalılar için de bu oran %62'den %73'e sıçradı.

bu arada ırkçılık, romney kampanyasının yüzeyinden hiç eksik olmadı. ilk mitinglerden birine, bir gösterici "beyaz saray'a beyazları geri koyun" yazılı bir tişörtle gelmişti.

bu, sonuçlara da yansıdı. obama'nın aldığı oyun %56'sı beyaz, %24'ü siyah ve %14'ü hispanikken, romney'nin oyunun %89'u beyaz, %2'si siyah ve %6'sı hispanik.

bu resim, beyaz işçi sınıfı oylarının romney'ye aktığı yorumlarına sebep oldu. ve bu seçmen kitlesi içerisinde cumhuriyetçilere doğru bir kayma olduğu doğrudur. fakat net rakamlar bize daha nüanslı bir resim veriyor.

bu seçimlerde, düşük gelir grubu beyaz oylarında obama yine de önde. pew'e göre bu oyların yaklaşık %45'i obama'ya gitmiş, romney'nin aldığı oy oranı ise %43. bu, 2008'dekinden daha küçük bir fark olmakla birlikte yine de obama lehine bir fark.

ayrıca, romney'nin beyaz işçi sınıfı oyları, coğrafi olarak belli yerlerde yoğunlaşmış durumda. romney, derin güney'de büyük farkla önde ve güneyin ırkçı geleneklerine karşı mücadele yürütmek demokratların pek de önceliği olmamıştır.

fakat ülkenin geri kalanında romney'nin beyaz işçi sınıfı oylarındaki liderliği, çok az farkla götürdüğü bir liderlik. ortabatı'nın tarım ve sanayi eyaletlerinde, işçi sınıfı beyaz oylarında obama önde.

yani önümüzde karmaşık bir resim var. beyaz işçilerden bir kısmı, kendi çıkarlarının hem içerdeki hem de dışarıdaki siyahların ve göçmenlerin çıkarlarıyla çatıştığı fikrine inandılar. ve romney'nin onlara kurduğu, obama'nın siyahları kendisininse onları kollayacağı fikrinden oluşmuş ırkçı tuzağa düştüler.

fakat romney'nin seçmenleri beyaz işçileri temsil eder diye bir şey yok. ve romney'nin onlar üzerindeki etkisi de abartılmamalı. bu işçilerin birçoğu, karşılarında sağlam durulursa ve sendikalar işlerini kurtarmak ve ücretleri artırmak için gerekli eylemi koyabilirse, ırkçı fikirlerden kopabilir.

seçimler, halkın ruh hâlinin sadece soluk bir yansımasıdır

bbc'nin seçim günü yaptığı yayında, andrew marr'ın tea party'den bahsettiği ama obama'nın döneminde gerçekleşmiş olan işgal et hareketini ve yaygın grev hareketlerini görmezden geldiği saçma sapan bir bölüm vardı. bu, burjuva medyasının tipik bir temasıdır. delirmiş ırkçıları ve bağnaz kürtaj karşıtlarını bir şekilde sıradan amerikalının temsilcisi olarak sunmayı sever.

ama abd'de büyüyen bir sol duyarlılık da var. işgal et hareketinin zenginleri %1 ve geri kalanları %99 olarak niteleyen sloganları günlük dile girmiş durumda. geçen yıl wisconsin'deki ya da yakın zamandaki chicago öğretmenler grevi gibi militan grevler yoğun destek gördü. bu duyarlılığın bir yansıması, seçim günü yapılan referandumlarda görüldü. dört eyalet, maine, maryland, minnesota ve washington eşcinsel evliliklerine destek oyu verdiler. iki eyalet, colorado ve washington, esrarın yasallaşması lehine oy kullandı.

kampanyaları sırasında en rezilce kadın düşmanı yorumları yapan cumhuriyetçi adaylar hezimete uğradılar.

bu duyarlılık, bu ruh hâli, oy kullanmayan 84 milyon amerikalı seçmen de hesaba katıldığında daha da güçleniyor. oy kullanmayan seçmenler arasında pew'ün yaptığı bir araştırma, bu seçmenlerin ikiye bir oranında sola kaydığını gösteriyor. bu genel olarak genç, düşük gelirli ve hispaniklerin yoğunlukta olduğu bir kesim.

seçim kampanyası ve sağdan duyulan tedirginliğin bir etkisi, işçi sınıfının öfkesini daha güvenli bir alan olan seçim siyasetine yönlendirmek oluyor. bu süreçte demokratlarla yan yana duran sendika liderlerinin direnişleri küçülttüğünü ve talepleri sınırlandırdığını görüyoruz.

geleceğin mücadeleleri

obama, seçim sonrası konuşmasını, büyüyen ayrışmaların ulusal ruhun diriltilmesiyle iyileştirildiği, gerçekten "birleşmiş" bir amerika gibi hülyalı konulardan bahsetmek için kullandı.

"romney ile oturup, bu ülkeyi daha ileri götürmek için nasıl beraber çalışabileceklerini konuşmak" istemesi de dahil, obama'nın bu söylevinde geleceğe dair uyarılar da vardı. ve "daha ileri götürmek"ten kastı, ciddi kesintileri uygulamak.

demokratlar, sağlık ve eğitimdeki kesintilerin, destekçilerinin birçoğunu çok kötü şekilde etkileyeceğini biliyor; fakat parti, sermayenin çıkarlarını birinci sıraya koymakta kararlı.

bütün bunları beslemeye devam eden ise ne demokratların ne de cumhuriyetçilerin çözme gücünün olmadığı ekonomik kriz. beş dakika önce didişirler, beş dakika sonra öpüşüp barışırlar. ama işçilere saldırmaya devam ederler ve bu "ülkedeki bölünme"yi derinleştirir.

tea party'deki bozgun, mücadele etmek isteyen herkese güven verecektir. inancımız odur ki, böyle yaparak işçiler birleşmenin gücünü görür ve kendilerini hep cepte görmüş ve kendilerine çok az şey vermiş olan demokrat parti'nin ötesine geçerler.
anindya bhattacharyya
(türkçeye can usta çevirdi)
"

(u: http://marksist.org sitesinden alıntı)
--- alıntı ---

abd başkanı barack obama, connecticut'taki okula yönelik silahlı saldırıyla ilgili, ''bugün kalplerimiz kırık'' dedi
saldırıyla ilgili beyaz saray'da gazetecilerin karşısına çıkan obama, hayatını kaybedenlere başsağlığı dileyerek abd'nin son yıllarda bu tür trajedileri çok fazla yaşadığını söyledi.

obama, bu son trajedinin kurbanlarının ise çoğunlukla çocuklar olduğunu söylerken, gözyaşlarını tutamadı ve kısa bir süre konuşmasını sürdüremedi. ardından konuşmasına devam eden obama'nın gözlerinin dolduğu ve zaman zaman gözyaşlarını sildiği görüldü.

''bugün kalplerimiz kırık'' diyen obama, abd'nin bu tür trajedilerle çok uzun süredir karşı karşıya olduğunu hatırlatarak, bu trajedilerin son bulması için siyasete bakılmaksızın artık anlamlı adımların atılması gerektiğini kaydetti.

obama, ''bu gece michelle, ben ve tüm amerikalılar, çocuklarımıza daha sıkı sarılıp, onları ne kadar sevdiğimizi söyleyeceğiz ama connecticut'taki kurbanların aileleri bunu yapamayacak ve onların hepimize ihtiyacı var'' diye konuştu.


--- alıntı ---


(bkz: 14 aralık 2012 connecticut newtown okul baskını)
israil ziyareti başlamış bulunmakta. görev süresi boyunca israil topraklarına ilk gidişi bu. yakında basınımızda, israilli yetkililerin kendisine "üüüüühüü, türkiye çok kötü, üühüüü türkiye çok kaka, ühhüüü" diye ağladığının yazıldığını görürüz.

--- alıntı ---

abd başkanı barack obama tartışılan israil gezisine başladı. havaalanında şimon peres ve binyamin netanyahu tarafından karşılanan obama tel aviv'de temaslarda bulunacak.

obama'nın bu başkanlık dönemindeki ilk israil ziyareti olacak.
güvenlik önlemleri en üst düzeydeaşırı güvenlik önlemlerinin dikkati çektiği ben gurion havaalanı'nda gazeteciler dahil gelen herkes iki aşamalı aramadan geçerken, alana gelecek obama'yı karşılamada görevli askerler bile üst aramasından geçirildi.

havaalanında israil basınının yanısıra çeşitli ülkelerden çok sayıda yabancı gazeteci ziyareti izlemek için havaalanına giriş yaptı.
obama'yı kudüs'e götürmek üzere amerika'dan getirilen helikopter de alanda hazır tutulurken, bu helikoptere koruma yapmak üzere getirilen abd hava kuvvetleri'ne ait 5 askeri helikopter bulunuyor.

havaalanında başkan obama'nın güvenliğinden sorumlu çok sayıda gizli servis elemanı görev yapıyor. obama'nın yürüyeceği kırmızı halı, protokol koltukları, israil, abd bayrakları ve ulusal marşları çalacak orkestranın enstrümanları da yerlerine konuldu.
öte yandan kudüs'te başkan obama'nın kalacağı king david otel'in bulunduğu cadde 3 gün süreyle trafiğe kapatılırken, israil 3 gün ziyaret süresince 5 bin polisini güvenlik için seferber etti.

--- alıntı ---
http://www.cogitosozluk.net...

(bkz: barrack obama nın israil ziyareti)
http://www.radikal.com.tr/r...

abd başkanı barack obama , iran 'da yeni yılın başlangıcı olarak kutlanan nevruz dolayısıyla video mesajı yayınladı.

beyaz saray'ın sitesinde farsça alt yazılı olarak yayınlanan mesajında doğrudan iran halkı ve liderlerine seslenen obama, iranlıların nevruz bayramı'nı kutladı.

konuşmasını, ''bu nevruz'da aileniz ve dostlarınızla bir araya gelirken, birçoğunuz, (iranlı) şair hafız'ın, 'mutluluk meyvesi veren dostluk ağacı dikin; sonsuz acılar veren düşmanlık fidanını kökünden sökün' şeklindeki dizelerini hatırlayacak. yeni bir bahar başlarken, ülkelerimizin gerginliğin ötesine geçebileceğine dair umudumu koruyorum. ve ülkelerimiz arasında, dostluk ve barış meyvesini veren yeni bir günün doğması için çalışmaya devam edeceğim'' sözleriyle tamamlayan obama iran halkına ve dünyaya şu mesajları verdi:

— abd ile iran arasında yeni bir ilişkinin başlayabilmesi fırsatı var.
— on yıllardır süren güvensizliği aşmanın içerdiği zorlukların farkındayım.
— iran'ın liderleri, nükleer programlarının tıbbi araştırma ve elektrik için olduğunu söylüyorlar. ancak bugüne kadar uluslararası camiayı, nükleer faaliyetlerinin sadece barışçıl amaçlar taşıdığına dair ikna edemediler.
— dünyanın, bu meseleyi ele alma kararlılığında birlik sergilemesi ve iran'ın şu anda çok yalnızlaşmış olmasının nedeni de bu. liderlerinizin bu meseleyi ele almadaki isteksizliği yüzünden iran halkı yüksek ve gereksiz bir bedel ödemekte.
— şimdi iran hükümetinin, gerilimi azaltmak ve nükleer meselenin kalıcı, uzun vadeli çözümü yönünde çalışmak için acil ve anlamlı adımlar atmasının zamanı...
— iran'ın yalnızlaşması dünya için de iyi değil. tıpkı atalarınızın tarih boyunca sanat ve bilimi zenginleştirdiği gibi, tüm ülkeler, iran halkının, özellikle de gençlerinizin yetenekleri ve yaratıcılığından yararlanabilir. bizden bağlarınızın kopuk olduğu her geçen gün, birlikte çalışmadığımız, inşa etmediğimiz, yenilikler üretmediğimiz ve bu tatilin kalbinde yer alan barış ve refah dolu bir geleceği birlikte oluşturmadığımız bir gün anlamına geliyor.
sultan abdulhamit in kapısından kovduğu, siyonizm in babası kabul edilen theodor herzl’in huzurunda dizüstü çöküp dua etmiştir.
|
başkan olduğunda demokrasinin nimetlerinden bahsedenler abd'yi yönetenlerin ne kadar pragmatist ve realist olduğunu atlamıştı. büyük devlet yönetme becerisi sadece doğal akış ile olmaz önceden planlayarak hareket etme ile de desteklenmeli.

abd'de siyahi trayvon martin'i öldüren zimmerman'ın suçsuz bulunmasından sonra protestolar başladı. polis şimdilik izliyor. obama bu mesele hakkında konuşmuş ve şöyle demişr: "35 yıl önce olsaydı trayvon martin ben olabilirdim".

siyahlar ile beyazların husumeti öyle kolay ortadan kalkmaz. öyle ki siyah beyaz çatışması henüz finali oynamadı. olan sadece nihai finali ertelemek. işte obama bunun için bulunmaz bir nimet. tepede siyahi bir başkan olduğuna göre neden isyan olsun ki.
beyaz saray'daki iftarda yaptığı konuşmada, kuran'dan alıntı yapıp zilzal suresinde geçen; "her kim zerre kadar hayır işlemişse onu görecektir" mealindeki ayeti okumuş.
büyük başarı! her ecnebi başkan okuyamaz. biz müslümanları kandırmak, çocuk kandırmaktan daha basit bir hale gelmiş. hem kılıçdaroğlu'da okuyor, ne olmuş yani.
rusya ya çok sert ayar vermiş, hatta bununla yetinmemiş rusya nın soğuk savaş mantığıyla hareket ettiğini söylemiş. konu ise rusya nın eşcinsel ve lezbiyenlere karşı sert tutumu.

yani obama eşcinsellerin koruyuculuğunu ilan etmiş. http://www.cogitosozluk.net...
|
tarihdeki amerika başkanlarının arasında en hümanist olan başkan olarak nitelendirilebilir.
|
mısır'da yaşanan vahşet sonrası: "mısır'da yaşanan şiddeti kınıyoruz. ilişkimiz siviller öldürülürken devam edemez..." demiş türk büyüğü. pardon amerikan başganı...


suriye konusunda biraz önce yaptığı açıklama tarihin en talihsiz açıklaması. bu kadar karaktersizlik olmaz, sanırsın necati şaşmaz konuşuyor. cümle içinde amalar, şuna inanıyorumlar, bir de şu varlar, yok şimdi vururuz yok kongreye götürürüzler, insanlığı tehdit ettiler ama bu onların savaşı falan demeler... Allah müstehakını versin. tayyip reis risk alıp bir şey yapamıyor ki...
dağ fare doğurdu. esadı göndermek istemediği belli olmuştur. esad bütün halkı kessede ses çıkarmayacaktır.
|
ulusalcıların kahramanı olacaktır. esed'iniz vardı şimdi bir de obama'nız oldu. esed'i çok sevdiniz, barack'ı da çok seversiniz. bir deneyin.
obama: suriye'ye gireceğiz.

avrupa: suriye'de fazla petrol yok hacı haberin olsun.

obama: bi' düşüneceğiz...
vuracaklar, anladığım kadar ile.

sadece vurma anı konusunda belirsizlik yaratıp esed denilen katili ve yanında savaşmak için konuşlanan hizbullah'ı ve sair savaşçı'ları tedirgin etmek; beklenti halinde tutup güçlerini harcamalarını sağlamak, vs. gibi taktiksel amaçlarla ketum davranıyor.

bir şey diyeyim mi!.. iç sorunlarını konuşarak, danışarak ve düşünerek çözmeyi beceremeyip, abd ve sair emperyalist güçlerin, kendi evlerini ( yaşadıkları kadim topraklar anlamında ) bombalamasına çanak tutan hatta sevinen islamcılar! artık kıyamete kadar ortadoğu'da size siyasi iktidar olmak yasaklandı... bunu " dış güçler " ya da emperyalistler değil, siz kendi kendinize yaptınız.

öte yandan, tc'de de artık hiç kapanmayacak ve sürekli olarak kendisini tekrarlayacak küllenmiş eski bir hesabın yeniden görülmesi kapısını araladınız.

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.