bora 12

mke'nin kırıkkale tesislerinde tasarımı ve üretimi gerçekleşen, 7,62mm çapında 1200 metre etki mesafesine sahip bir keskin nişancı tüfeğidir. uluslar arası keskin nişancı tüfeği yarışmasında gündüz ve gece atışlarında tam başarı sağlayarak rakiplerini açık ara farkla geride bırakmıştır.

http://www.cogitosozluk.net...
kırıkkale'de üretildiğine göre "muhakkak tutukluk yapacak" kehaneti önförülen silah. zira kırıkkale silahlarının böyle bi kötü ünü var.
|
meseleyi bilmiyorum ama eğer bilinen bir silah sistemini kendi ihtiyaçlarına göre modifiye ederek yeni bir versiyon yapmanın adı tasarım değilse başarılarından ötürü kutluyorum lakin türkiyede bu kalibrede kullanılan muhtelif tüfekler varken 2000 metrenin üstünde etkilili mesafesi olan anti materyal bir tüfek üretmek sanki daha makul. orta mesafeli çatışmalarda sürgülü tüfeklerin verimliliği de ayrı bir konu.
|
--- alıntı ---

bora 12 keskin nişancı tüfeğinin her aşamasını, türk mühendisleri projelendirdi. kırıkkale makine ve kimya endüstrisi kurumu silah fabrikasında, mühendisler 5 yıl çalıştı.

bora 12, türkiye'nin ilk milli uzun menzilli keskin nişancı tüfeği, olma özelliğini taşıyor. uluslararası silah üreticileri karşısında yakaladığı başarıyla da adından söz ettiriyor.


yarişmada birinci oldu
katıldığı uluslararası ihalelerde, kendi kategorisindeki rakiplerine fark attı. bora12, pakistan'da düzenlenen uluslararası atış yarışmasının galibi oldu.

üretim şefi mehmet demirel, "silahımız jmk bora12 uzun menzilli keskin nişancı tüfeğidir 7,62 mm. çapında, bin metre nokta hedefi, bin iki yüz metre tesirli hedefi olan bir silahtır. kendi konseptinde dünya birincisi olmuş bir silahtır. şu anda türk silahlı kuvvetleri jandarma özel harekatı operasyonel bölgelerde bu silahı aktif olarak kullanmaktadır." dedi.


yüzde yüz türk mali
yurt dışından da çok sayıda sipariş alan tüfekle ilgili demirel, şunları söyledi:

"bu silah mke silah fabrikası açısından çok önemli bir silahtır. sebebi 1935 yılında kurulan silah fabrikasında ilk yerli patentli üründür, yüzde yüz türk malıdır, yüzde yüz kendi ürünümüzdür. bu silahımız bir çok avrupa ülkesinde ihraç edilmektedir. özellikle azerbaycan ordusunun milli silahı konumundadır."

keskin nişancı tüfekleri, üretildikten sonra paketlenerek ihraç edilmek üzere hazırlanıyor.

silahın üretiminde en son teknoloji robotlar kullanılıyor.

kameralar karşısındaki testlerde de, jmk bora 12, bütün atışlarda tam isabet kaydetti.

makine ve kimya endüstrisi kurumu silah fabrikası, şimdi de tamamen yerli, milli piyade tüfeğini üretmeye hazırlanıyor.


--- alıntı ---


kaynak:*trt haber
teyit edilmiş en uzun mesafe atışı benim bildiğim 2485 metre o da .50 calibrelik bir bolt action tüfekle. 1200 metre etkili menzili olan yarı otomatik svd varken bu aralıkta bir tüfek üretmek herhalde atış istikrarına hizmet etmesi açısındandır diye düşünüyorum.
|
bora12 sniper tüfeği, pakistan'da düzenlenen uluslararası atış yarışmasının galibi olmuştu, kendi konseptinde dünya birincisi ve %100 yerli üretim olan keskin nişancı tüfeği fransa'daki 'eurosatory' fuarında sergilenirken çalınmıştı. aynı zamanda bu tüfek mke silah fabrikasının ilk patentli ürünüdür ve yurt dışından da oldukça rağbet görüyor, nitekim süleyman demirel'in dediği üzere azerbaycan'ın milli silahı konumundadır.
kanas tabir edilen rus yapımı keskin nişancı tüfeğine teknik olarak alternatiftir. kalibre olarak ve etkin menzil olarak zaten birebir özellikleri tutuyor. ancak bora 12 her türlü çok daha gelişmiştir. -60, +60 derece sıcaklıklar arasında tutukluk yapmadan ve sapmadan atış yapabilir. bir keskin nişancı tüfeği olarak önemli özelliklerden biri olarak susturuculu versiyonu da vardır. susturucu ile ateş edildiğinde kesinlikle paylama sesi duymuyorsunuz sadece mekanizma sesi. muazzam..
tasarımcısı astsubay başçavuş necmi güngör.

18-20 haziran 2014 tarihleri arasında paris'te gerçekleştirilen "eurosatory" fuarında bi' tanesi çalınmış.
kanasa alternatif olarak üretilen türk keskin nişancı tüfeği. şu an operasyonlarda kullanılıyor.

silahta atış hassasiyetini en üst seviyeye çıkarılmasını sağlayan salınımlı namlu bulunuyor, silah kullanıcıya göre ayarlanabiliyor ve geri tepme kuvvetini en aza indiren fonksiyonel dipçik var.

silaha dışardan da talep var. şimdiye kadar suudi arabistan, azerbaycan ve türkmenistan'a ihraç edildi.

|
test atışlarını izledim. rabbim tutan ellere kuvvet versin.

ya haaaak!!!
|

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.