duman

türk şarkıcılardan müteşekkil müzik grubu. rüyanda görsen inanma, yanıbaşımdan, aman aman gibi enfes şarkılara imza atmışlardır.
|
rezil isimli şarkılarında resmen din ile ayetlerle dalga geçmiş grup.
|
kedi ve köpeklere verilebilecek pek güzel isim.
|
o sesin bi insandan çıkabilmesi için çok şey çekmek gerektiği kanaatindeyim. kırılmış kalbini,aman aman,yanı başımdan ve son olarakta manası yok şarkıları gerçekten çok iyi
dün okul kantininde çalan şarkısından tek bir kelimesini bile anlayamadığım grup
bir ara ihlas suresi ile dalga geçtiği iddiasıyla reklamı yapılan grup.

öyle bir grup ki küffar'ın türkiye'deki müzik kalesi denilebilir. müzik alt yapıları çok iyi. ritimleri süper. ama sözler... sözün büyüsü... insanın düşüncelerini değiştiren şarkı sözleri... müminin duymaması gereken sözler... işte buradan kaybediyor. bilmiyorum belki müslümanlığa uygun şeyler söyleseydi bu kadar iyi alt yapıya sahip olabilir miydi... yani birileri bunu yapması ve daha çok kişi tarafından dinlenmesi için para veya teknik destek sağlar mıydı... meçhul.

hangi sözlerden mi bahsediyorum ? devam edin :

hadi keyfine bak inan bana
aldanma öbür dünyaya
hayatı yaşa korkma
öbür dünyayı sorma
hayatı yaşa


evet. şarkı sözlerini açıklamaya lüzum yok. sanki duman bu yazdıklarıma ithafen bir başka şarkı sözünde cevap veriyor :

o beni bağlar
ben yine durmam
sor bana pişman mıyım
...
herkesin günahı boynuna


evet, herkesin günahı boynuna. kimse kimsenin günahını üstlenemez. burda bir problem yok. eğer sen zehir alıyorsan ve başkalarını zehire teşvik etmiyorsan benim için problem teşkil etmiyorsun. zehir aldığın zaman kimseye zararın yoksa umrumda değilsin. Allah hidayet versin derim geçerim. amma, içindeki zehiri sözlerle milyonlara aktarıyorsun. her gün power türk'te şarkıların çalıyor. açıktan küfre davet ediyorsun. hem de %97 si müslüman olan bir ülkeyi. bakın dikkatinizi çekiyorum : %97 si müslüman olan ülke, yani %97 si mümin olan ülke değil. zira mümin, Allah'ın emirlerini yerine getiren kişiye denir. müslüman ise Allah birdir, muhammed(s.a.v) onun resulüdür diyenlerdir. yani kimliğinde müslüman yazanlardır. Allah'ın emirlerini tam bilmeyen, yerine getirmeyen kişiyi küfre davet etmek o kişinin aklını bulandırır.

tanımımı şu sözlerle bitiriyorum : ey duman ! ey küfrü yaymak için canla başla çalışan duman ! keşke biz de senin kadar dinimizi yaymak için çalışabilsek ! bu tekerlek bir gün tümseği geçecek ama, geç olmasın ne olur ey rahman ! sen bize dinini yaymak için azim ve kararlılık ver !

*
|
muhteşem bir dumanlı gruptur. insanın başını acayip dumanlı yapıyor.
24 mart cumartesi akşamı saat:21.00'de bronx'ta sahne alacak olan grup.
bilet fiyatı 45.00 tl.
eski zamanlarda kullanılan bir haberleşme aracı.
güzel şarkıları olan fakat bir yerden sonra bünyede öğle vakti bir şişe ayran içmiş etkisi uyandırabilen grup.
ateşin gölgesidir. örtücüdür, geçicidir. çokluğun ve şeylerin bir uzantısı mı yoksa onların 'set'i mi düşünmek gerekir. dumanın ne anlama geldiğini iyi bir burun çözümleyebilir.
|
bir sürü anlamı olan bulanıklık. rüyaları bile bu efekt ile görüntülüyorlar. önce bir bulanıklık.
|
zuhur eden bir ateşin göğe şahlanan yansıması. dedikodu külliyatında, çok muhkem ve esaslı kelime. tütmezmiş, ateş olmayan yerden... bir de tütün bitkisinin efkarı. dudaklarımız ve ciğerlerimiz arasında gidip gelen. nefes nefes dolar içimize, bir kısmı havaya dolar kokular bırakarak... bir kısmı ciğerimizde is bırakır, öksürüklere gebe kalarak.
kulaktan alınan uyuşturucu niteliğindeki müzik grubudur.

benim gibi ağzını yaya yaya şarkı söyleyen adamları sevenler için birebirdir. (bkz: müslüm gürses)

konserlerinde "ot kardeşliği" yaşanır.
|
müziğine aşık olduğum türk rock grubu.
|
elinle tutamazsın. ama kendini gösterir.

eteşsiz duman olur mu? olur. dumansız ateş olur mu? o da olur!
kafayı gözü yardıracak kadar güzel şarkıları seslendiren grup. müzikleri 10 numaradır. arada sosyal içerikli şarkılarda biraz baysalar da lem yelid diyip löp löp yutanlar tarafından eleştirilmeleri bile güzeldir. bu adamlar öyle bir çizgide duruyorlar ki bir anda hepimizden kuvvetli bir iman ile şereflendirilebilirler.

en basitinden hayatı yaşa şarkısında ''korkma öbür dünyadan'' derken öbür dünyanın varlığını kabul ediyorlar ama önemsemediklerini söylüyorlar. samimiyet olarak pek çok müminden ilerideler.
|
içki esrar hap benzeri hiçbirşey kullanmayan normal bir insanın duman konserinde herşey beklenir hale gelmesi .
ne kadar da güzel söylüyolar aman aman ...
|
çeşme konserinde (jimi hendrix - band of gypsys who knows) şarkısını batu mutlugil (batuhan mutlugilin babası) ile seslendirerek gönüllereri fethetmiştir.(gbkz:kral grup )
7 yasindan 30 yasina,aptalindan kafasi calisana,itinden kopuguna,yerden goge,muzik diyince sebnem ferah ve dumani sayanindan bestakarina,dogusundan batisina turkiye de yasasayan cogu kisi bilir.bir de bir hava atma aracidir -ne dinliyorsun +ff duman falan... bir kesmeser,bir kargo, degildirler.yalniz bipi cikmasa bir iki tanesi listemde olabilirdi.ama bildigin bip oldu artik.
rüyanda görsen inanma parçası hayatımın en berbat zamanlarında bana eşlik etmiş olan grup. hayır normal insanlar kendini toplayabilmek için gider gezer, eğlenceli parçalar dinler. ben de böyle parçalar dinleyip iyice dibe vuruyordum. o dönem okulda finallere girmedim ve dönem uzatacaktım ki Allahtan zorunlu bütünlemeler geldi de derslerin hepsini vermiştim.aman dostlar ben ettim siz etmeyin. sıkıntılıysanız dinlemeyin böyle parçalar gidin kendinizi toparlamaya çalışın bir şekilde.üzerinden birazcık vakit geçtikten sonra arkama baktığımda ne salakmışım diyorum kendi kendime.son olaraak arkadaaaş sen bu değilsiiiin..

düdüt: ulan baktım da uyuşturucu kullanıp anne babasını döven gencin pişmanlığı gibi olmuş
islama hakaret etmekten geri kalmayan kafası dumanlı müzik grubu gibi bişey.
canlı performanslarının zaman zaman işkenceye dönüştüğü muhteşem grup. ya o kaan'ı bi giydirin kardeşim o nedir öyle!
|
"döndün sırtını gittin
sana hep açık o kapıdan
umut bırakmadan
ve bu kalan bana paramparça
avuçlarımda bir boşluk
gözyaşlarımla süzüp çoştuğum
yandı ya kalbim dumanımı izle bana gel
kırdın ya kalbi her zerresi için yine gel"

sözlerine sahip bir berksan şarkısı.. dinlenilesi..
klibinde sürekli zırlayan salya sümük sinir bozucu bir kızın etrafta dolandığı berksan şarkısı. şarkı güzel ama o kızın yapay ağlamasını görmeye dayanamıyorum.
ateşin olduğu yerden çıktığına inanılan şey.

o da bir yazar kişisi imiş. yeni cogitan dünyayı verseler vazgeçme cogitodan.
|
hoşgelmiş yeni yazar.
ispanya'yı iyi bilir. *
fanatik beşiktaşlıdır.
kısa az öz sessiz sessiz kimseye satasmadan dalasmadan yazan yazar. takipteyiz ustad.
könserine gidenler bilir, yaşayarak çalan, yaşayarak söyleyen ender gruplanlardır. kaan'ın yeri ayrı tabii.

--- alıntı ---

duman'ın solisti kaan tangöze 2002 yılında bir bar konserine gider. konser öncesi 6 yıllık türkiye güzeli sevgilisi ahu ile kavga etmiştir. kaan'ın hiç bir konserini kaçırmayan ahu, o gece konsere gelmemiştir. kaan'ın gözleri tüm gece ahu'yu arar ve onu affetmesi için ona yazdığı tüm şarkıları ard arda okumaya başlar. ah, haberin yok ölüyorum, köprüaltı, senin gibi... kaan'ın bal şarkısını seslendirdiği sırada ahu'nun kendisini odasında asarak intihar ettiği haberi gelir. kaan o günden sonra 15 gün boyunca evden çıkmaz, ahu'nun intihar ettiği evi ateşe verir ve bir daha asla bal şarkısını seslendirmez. bir gün bir açık hava konserinde seyircinin 'bal' diye tempo tutmasının ardından kaan, seyirciye arkasını dönerek gökyüzünü işaret eder ve son kez bal şarkısını seslendirir. arkasından 'haberin yok ölüyorum' parçasını da ağlayarak seslendirerek acısını hayranları önünde yaşar.
--- alıntı ---
|
radyo lobisinin en yeni üyesi.. daha töreni yapmadık ama yine de bu böyle bilinsin.. *

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.