karadeniz gezisi sırasında tesadüfi bir rastlantı oldu bu abimiz ile. sonradan ögrendim ki islam konferansı örgütü genel sekreteriymiş. genel sekreter tipi vardı fakat islam kısmını pek göremedim ben.
komedyen jon stewart'ın sunduğu 'the daily show'a katılmış ve müslümanlarla alay eden sorulara cevap vererek, 'islam dünyasının sesini' şov programında duyurmaya çalışmış.
cevapları efendi efendi, sakin sakin, sanki sıradan sorulara cevap veriyor. keşke biraz daha sert olsaymış da islam dünyasında dökülen kanla bu kadar rahat alay eden sunucu haddini bilseymiş..

--- yeni şafak ---

programda özetle şu diyaloglar yaşandı:

jon stewart skeci takdim ediyor: john oliver, islam işbirliği teşkilatı (iit) genel sekreteri ekmeleddin ihsanoğlu'yla çimlerin nasıl biçildiğini öğrenmek için konuştu.

john oliver'ın dış sesi: islam dünyasında ve ötesindeki her devlet liderinde kulağı olan adam. tüm müslüman alemindeki hile ve dolapları öğrenmek büyük şans.

oliver: siz islam ülkelerinin sesisiniz.

ihsanoğlu: doğru, bu sözleşmemizin bana verdiği unvan.

oliver:bu ses kulağa nasıl geliyor? şöyle mi? aaaaaaa... seni şimdi geberteceğim. aileni de öldüreceğim. çünkü bazen bize öyle diyormuşsunuz gibi geliyor.

ihsanoğlu: sizin de nezaketle taklit ettiğiniz bu ses marjinal grupların sesidir. ama kitlelerin, bir buçuk milyar insanın sesi, itidalin sesidir.

john oliver'ın dış sesi: bu amerika'nın müslüman dünyayla ilişkilerini düzeltmesi için hayatta insanın karşısına bir kez çıkacak bir olanaktı ve vahşi bir açık sözlülükle başlamaktan daha iyi yollar vardı.

oliver: amerika'nın ve islam dünyasını sorunu şu: ne yapacağımızı bilmiyoruz. tamam mı? her şeyi denedik. özel elçileri denedik, müdahaleyi denedik, savaşı denedik. size para vermeyi denedik, para vermemeyi denedik. ben sadece islam dünyasının amerika'dan ne istediğini anlamaya çalışıyorum.

ihsanoğlu: teröristleri öldürmenin terör sorununa çözüm olduğunu düşünüyorsanız, sorun o zaman ortaya çıkıyor. bir teröristi öldürdüğünüzde 10 terörist ortaya çıkıyor.


lunapark'ta köstebek vurmaya benziyor!

oliver: bazen bu, lunaparklardaki delikten çıkan köstebeklere vurma oyununa benziyor. birine vuruyorsun, sonra kafasını çıkaran diğerine. irak'ta kafasını kaldırana vuruyorsun, sonra afganistan'dakine, sonra suriye'dekine. sonra da mali'dekine. ama bir dakika. mali nerede?

ihsanoğlu: şunu söylemeliyim ki kapsamlı bir bakış açısına ve teröristlerle mücadelede yapılan yanlışların kısa tarihinde ortaya çıkan sorunlarla mücadele etmeye ihtiyacımız var. masum sivilleri öldürerek bazı belirli hatalar yapıldı.

oliver: yani insanlar insansız hava aracı istemiyor mu?

ihsanoğlu: ulusal çıkarlarınız için uğraşırken bir yandan da bazı hukuki ilkelere uymanız gerekir.

oliver: bu açık bir insan hakları ihlali ve kesinlikle durmalı. yani insansız hava aracına hayır. oliver: şimdi, bu bir barış yastığı. biri bunu eline aldığında bu güvenli bir alan ve birimiz diğerinin kültürü hakkında istediğini söyleyebilir. ben başlıyorum. bazen sizi sinir bozucu buluyoruz, çünkü uzun zaman önce olmuş olaylardan bizi suçluyorsunuz. tamam, sıra sizde.

ihsanoğlu: müslüman dünya bazen abd'ye kızıyor, çünkü müslüman dünyanın sorunlarını anlamıyor. irak ve afganistan'ı işgal eden bir abd imajı var.

oliver: çok sinir bozucu olabiliyorsunuz... ve sizin de bizi dinlemeniz gerek. çünkü bence bu pek sık olmuyor.


abd, filistin sorununu çözmeli

oliver'ın dış sesi: saatler süren hararetli tartışma sonrası sonunda ilerleme sağladık. her şeyi bir anda çözebileceğimiz bir alan bulduk.

ihsanoğlu: önemli bir nokta şu. tüm müslüman dünyası filistin sorunun çözülmesi gerektiğini düşünüyor. amerikan yönetiminin ilgi göstermesi gereken en hassas konu bu.

oliver: bu harika. yani islam dünyasıyla ilişki kurmak için tek yapmamız gereken arap-israil sorununu çözmek.

ihsanoğlu: bu önemli bir katkı olurdu.

oliver'ın dış sesi: işte başardık. şimdi tarihi anlaşmamızı geleneksel bir şekilde mühürlememiz gerek.

oliver: hadi bakalım çak yapalım, şimdi de patlatalım. ooooo... teşekkürler. belki böyle yapmasak daha iyi. neyse...

ihsanoğlu: benim için zevkti.

--- alıntı ---
|
bu hacı abi ne iit görev yapıyor. görev yaptığı teşkilatın faaliyetleri ne merak ediyorum ne işe yarıyorlar. mısırda bir katliam var ama bu abimizden bir atak yok. ne iş yapan sen hafız?
|
ya bu deveyi güdecek ya da bu diyardan gidecek. kendisine yazık eden bir zamanların güzel insanı.
|
mısır da yaşanan katliamlara sesi çıkmayan islam işbirliği teşkilatı genel sekreteri. hangi ara açıklama yapacak merak ediyorum.. kabe de yapılan değişikliklere ses çıkarmadı , filistin konusunda açıklama yapmaz , mısır da darbecilere sesi cıkmayarak dolaylı destek sağlar. ne uğruna oradasın ve ne zaman işinin hakkını vereceksin derler lakin o vakte nice kalp kırılır , nice beden toprak altında şehitliğini bekler..
|
teşkilatın içerisindeki ''güçlü'' yapılanmanın etkisinde kalıyor olabilir.
adam sandığım ama aslında kağıttan kağıttan kaplan olan şahıs
--- alıntı ---

mısır'daki darbe ve katliama yeterli tepki veremediği için eleştirilerin hedefi haline gelen islam işbirliği teşkilatı (iit) ve teşkilatın genel sekreteri ekmeleddin ihsanoğlu, bugün yaptığı bir açıklama ile kendini ve genel sekreterliğini yürüttüğü iit'yi savundu.

ihsanoğlu yaptığı açıklamada, "tekrar açıklamakta fayda vardır ki 57 ülkenin üyesi olduğu iit yapısı gereği sadece genel sekreter demek değildir. her şeyden önce üye devletlerin ortaklaşa belirdikleri politikaların sonucu olarak iit’nin tavrı ortaya çıkar." dedi. böylece verilemeyen tepkilerin iit'nin yapısından kaynaklandığını ifade etti.--- alıntı ---
islam işbirliği teşkilatı gibi formalite kuruluslarin pasifliginin delili. kurtulus bu gibi batinin usaklarinin usagi olmus batil kurumlar kurmak yerine ikinci rasidi hilafet devleti'ni kurmaktir. ummetin tek felahi islam devleti'nin yeniden hayat bulmasindan gecer.
|
türkiye'nin başbakanı olarak recep tayyip erdoğan diğer islam ülkelerine söz geçiremezken, bu kişi'nin 57 ülkeye söz geçirmesini ve beyanatta bulunmasını isteyip, istediğiniz gibi açıklamalar gelmeyince kötülemek,küçümsemek hakikaten komik...

ekmeleddin'in yerine tayyib erdoğan'ı koyun, 57 ülke'ye hükmetsin, islam birliği kurulsun. yanlış kişiyi koymuşlar!

dipnot: eklemeddin ihsanoğlu iit'ye sekreter olduğunda ne kadar da alkışlamıştınız. iki yüzlüsünüz oğlum siz. adam kendi başına geldi sanki oraya...

siyaseten öyle bir konumda ki yukarı tükürse sakal aşağı tükürse bıyık. her şey alt üst olmuş.
tükür, geç hoca. bu kadar hesap, kitap sana yakışmaz bu yaştan sonra. en kötü basarsın istifayı, kardeş hakkına girmezsin. her şey siyaset değil.
kanımca biraz haksız bir baskıya maruz kaldığını düşünüyorum. islam işbirliği teşkilatı'nı finanse edenler ile sisi'yi finanse edenler aynı olunca iş biraz karışıyor gibi.

ha şahsi olarak tepki gösteremez miydi? gösterdi ama yeteri kadar etkili bulunmadı demek ki. öyleyse "istifa etsin" demek kolaycılık. istifa da bir seçenek ama oyun dışı kalmak pek akıllıca değil.

ekmeleddin hoca aksiyon adamı değil ki. mesela o teşkilatın genel sekreterliğini bana verseydiler şimdiye çoktan istifamı basmıştım. istifa ederken de o petro dolar şeyhlerini de kalaylamıştım muhtemelen! bu işler böyle yürümüyor dostlar.
iit şimdiye kadar emperyalistlerin, siyonistlerin, abd'nin vs islam ülkelerine yaptığı saldırılarda ne kadar ses çıkarıp tepki verdi ki şimdi mısır darbesine sağlam bir duruş sergilemesi bekleniyor. bazı şeyleri anlamak çok güçleşiyor işin içine siyasi kaygılar girince. hiç bir basarisizlikta, gafta, yanlista, skandalda istifa etmeyi akıllarına getirmemiş politikacilarimizin şimdi ıhsanoğlu'ndan istifa beklemesi hayli komik bir durum, ilk taşı günahsız olanınız ataydı iyiydi.
heh, kurban bulundu nihayet. biz de bu işi kime yıkabiliriz diye düşünüyorduk.
geçen gün "mehmet akif'in mealinin üçte birlik bölümü" olarak yayınlanan meal hakkında soruya muhatap olmuş ve açıkça söylememesine rağmen yayınlanan bu mealin ona ait olamayacağını zımmen ifade etmiş oldu. çünkü bahse konu meal yakılmıştı!

bardakçı'nın yazısından alıntılayalım: "mısır meselesini konuştuktan sonra söz akif'in kur'an meâline geldi, daha doğrusu erhan afyoncu sordu ve prof. ekmeleddin ihsanoğlu diplomatik üslûp içerisinde ama çok önemli bir söz söyledi: mehmed akif'in meâli imha edilmişti, yayınlanan üçte birlik meâl âkif'e ait olamazdı ve mustafa runyun'un diyanet'te vazifede bulunduğu sırada hazırladığı metin olması ihtimali yüksekti!

ekmeleddin bey bu önemli açıklamasına rağmen "orijinal metin akif'in vasiyetine uyularak imha edilmiş, ancak imhadan önce kopyesi alınmış mı idi?" sorusuna cevap vermedi; sadece metnin imha edildiğini ve bu konuda söyleyecek başka sözü olmadığını tekrarladı!

prof. ihsanoğlu'nun bu açıklamasının ardından, son senelerde heyecanını kaybetmiş olmasına rağmen türkiye'de bazı çevrelere seneler boyu hâkim olan mehmed âkif'in meâli meselesinde başlanan yere dönülmüş ve ortaya başka meseleler çıkmış demektir:

akif'in meâlinin kopyeleri çıkartılmış mıdır ve mustafa runyun'un evinde bulunup yayınlanan meâl akif'in değil ise kimindir?"
kör kuyuların bile rol icabı olsa ses verdiği şu günlerde kendisinden haber alamadığımız şahıs.ıssız bir adaya düşmüş olması kuvvetle muhtemel.
|
iktidarın şöyle dinsiz böyle imansız olması muhtemel saldırılarına karşı düşünülmüş çatı aday.
toplum tarafından bilinilirliğinin az olması dezavataj.
değerli bir insan lakin bizim halkımızın gördüğü vakit "bu kim lan" diyeceği türden bir aday. çatı değil yani.
|
düşük profilli birisidir. kendisini tanıyan eden kişi sayısı yok denecek kadar azdır. o da isminin farklı olması kaynaklı akılda kalıcı olmasından. özetle erdoğan karşısında kazanma şansı olmayan birisidir.

ancak umuyorum ki chp'nin adayı olmaz. hem chp ile yan yana koyamıyorum. hem de eğer aday olursa 1 haftaya kalmaz ne kadar değersiz, kötü ve şeytani birisi olduğunu okumaya başlayacağımız için.
chp cumhurbaşkanı adayı.

onu bilmem de tayyip ve gül ü aratmayacağı kesin. kendileri de çok iyi kınama yapar da.
|
ve kılıçtaroğlu açıkladı... ekmeleddin hoca ne diyecek merak ediyorum...

entelektüel çevrede bir hayli popüler bir insandır... ama mısır olayları yüzüden halk artık pek hazetmez...

mısır konusu en büyük dezavantajı olacaktır...
çatı aday mevzuunda birinci belli ikinci kim tartışmasına ismiyle beraber katılmıştır. türk ulusalcılarının ve türk milliyetçilerinin üzerinde anlaştığı islamcı bir şahıstır, bu bakımdan türkiye'deki cari laik ve seküler muhalefetin iflasının bir göstergesidir.
sayın ihsanoğlu bizzat erdoğan'ın çabasıyla ikö genel sekreteri olmuştur ki bu bakımdan muhalefetin durumu hazin olduğu kadar ironiktir.
kendisine esadlı geçiş demeci ve mursi'yi suçlayıp sisi'ye ödün vermesi gibi icraatları sebebiyle yüklenileceği açıktır.
ayrıca göstermiştir ki muhalefet cumhurbaşkanlığını, halkla seçilecek olmasına rağmen, hala temsil makamı, protokol makamı olarak görmektedir. ihsanoğlu, iç kamuoyunda bilinirliği sıfır, dışarıda tanınan, uluslararası diplomatik bir konum elde etmiş bir kişidir.
bir yorum da şu ki dış politikaya bu kadar angaje olduğumuz dönemde dış kamuoyuyla ilgili bir kişi aday gösterilmiştir. gündeme abone, gündeme göre hareket eden muhalefetin kelebek ömrü etkisi burada yine ön plana çıkmaktadır.
kız evladın ben bu çocukla evleneciğim diye elinde bir çocuk tutarak gelmesine benzer bir şekilde aday gösterilmesi ilginç adamdır.
|
seçimden sonra damdan düşmüşe dönecek muhalefet partilerinin çatı adayı. fazla yükseklerde gezmese bari.
ikö başkanlığında zedelenen imajı, chp tarafından aday gösterilmesiyle tamamen hâk ile yeksan olmuştur.

ben olsam sokağa çıkamazdım.
adaylık teklifini kabul etmeyeceğini düşündüğüm ikö eski başkanı.

ben olsam kabul etmem. akıllı ol ekmeleddin.
erdoğan karşısında şansı olmaz. teklifi kabul etti ki kılıçdaroğlu bahçeliye önerdi.
|
islamofobiyle mücadelesi takdire şayandır.
zannedilenin aksine, ulaşılabilir cv'lerinin hiçbirinde ilahiyat eğitimi aldığı bilgisi bulunmamaktadır. ilahiyatçı olmadığı halde ikö'nün genel sekreteri olduğu için bir prestiji vardır. bilim tarihçisidir. zannediyorum eşi başörtülü değil diye chp kendisini aday göstermiştir. malum, bir önceki cumhurbaşkanlığı seçiminde ''eşi başörtülü olmasın'' şartını öne sürmüşlerdi. gerçi ben fahri oenolog abdüllatif şener'i bekliyordum aday olarak ama oldu bir kere... yanı sıra, muhalefetin siyaseti siyasetsizleştirme geleneğinin bir sonucu olarak aday gösterilmiştir. eskiden askeri veya yargı bürokrasisinden aday çıkarırlardı, şimdi diplomasiden.
türkiyede laikliğin kesin yenilgisinin ilanı olan zat; kendisi hakkında pek bilgim yok ancak seçilirse de hiç rahatsızlık duymayacağım kişi
çatı adaylık konusundaki fikri aydın doğan'ın verdiği söyleniyor. daha önceden de adı geçmişti kapalı kapılar ardında. ergün diler'in 27 ağustos 2011 tarihli yazısında belirtildiği gibi..
09.05.2010 tarihinde, darülfünun: osmanlı’da modernleşmenin odağı adlı çalışmasının imza gününe katılanlar arasındaki isimleri gördüğümüzde chp-mhp'nin doğan medya güdümündeki merkez medyaya selam çakarak kendisini aday gösterdiğini düşündüğüm kişi. ayrıca fg cemaat medyasının ihsanoğlu'na sempatisi malum. yani müthiş bir medya kampanyası geliyor...

dönelim konuya. imza gününe kimler mi katılmış:
--! spoiler !--

doğan holding onursal başkanı aydın doğan
doğan holding yönetim kurulu üyesi ve hürriyet gazetesi icra kurulu başkanı vuslat doğan sabancı,
doğan yayın holding yürütme komitesi başkanı mehmet ali yalçındağ,
doğan yayın holding yönetim kurulu üyesi, hürriyet yazarı ertuğrul özkök,
hürriyet gazetesi yayın danışmanı doğan hızlan,
(dönemin) star haber grup başkanı uğur dündar

--! spoiler !--

üstelik tek delil de bu değil. çok çok ve birinci derecede başka bir delil var:

http://rriyet.com.tr'nin ankara servisinden okan konuralp ekmeleddin ihsanoğlu'nun aday gösterilmesiyle ilgili haberde şöyle bir alıntı yapmış:
--- alıntı ---

2013’te ne demişti
ekmeleddin ihsanoğlu geçtiğimiz yıl mart ayında isveç’e yaptığı ziyaret sırasında bir medya patronunun umre ziyareti sırasında kendisine “vakti geldiğinde çankaya'ya aday olmanızı istiyoruz. desteğimiz tam" şeklinde bir teklifte bulunduğu yönündeki iddialara ve politikayla ilgi soruya verdiği cevapta şunları söylemişti:
"hepsi iftira. beni hiç politikayla ilgilenirken gördünüz mü? isteseydim politikaya çoktan girerdim. turgut bey (özal) zamanında olsun, ak parti kurulurken olsun, adalet partisi döneminde olsun, iktidar çevrelerine hiçbir zaman çok uzak değildim, çok da yakın değildim. hiçbir zaman politikaya ilgi göstermedim. benden politikacı olmaz.”

--- alıntı ---

kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/...

o patron 2010'da umreye giden ve aynı yıl ihsanoğlu'nun imza gününe katılan aydın doğan!

ekleme: bugün halk haber tv'de ayşenur arslan'ın (eski doğan medya yöneticisi) programına katılan doğan medya demirbaşı sedat ergin de ihsanoğlu'nu övmüş, aman fazla övmeyeyim sonra doğan grubu bu adayı zorladı derler diye itiraf kabilinde bir ifade sarf etmiştir. aday olarak ihsanoğlu'nun ismi açıklanır açıklanmaz ilk yorum cnn türk'te taha akyol'dan gelmiştir ki kendisinin cemaat ile sempatik ilişkisi, mhp'li geçmişi, tutarlı bir sağcı olması ve doğan medyasında bu minvalde bir akilliğinin oluşu tespite değer.
işid gibi bir adamdır samimi fakat onuda kullanıyorlar.
|
kendisinin doğan medya nezdinde sempatiyle karşılanmasını tevfik diker daha önce kitabında (kurtlar medyası) teşhir etmiş. vay be dedim.
şahsıyla ilgili sosyal medyada bir bilgi dolaşmaktadır. halepçe katliamının ertesi günkü islam konferansı oturumunda moderatör olmasına rağmen katliam ile ilgili tek kelime etmemiştir. ikö deneyimi boyunca da bu katliama bir kınama olsun getirmemiş olduğu kürt milliyetçileri tarafından dillendiriliyor. kürt oyları tehlikede anlaşılan.
ihsanoğlu'nun cidde'de ertuğrul özkök'ü ağırladığı biliniyor.
arşivde devam ediyoruz. hüseyin çelik ve bekir bozdağ ihsanoğlu'nu pasifliği üzerinden eleştirince aynı şahsı ertuğrul özkök ve sözcü gazetesi savunmuştur ve hatta hüseyin çelik, eleştirilerimde ne kadar haklı olduğumu ihsanoğlu'nun onlar tarafından savunulması ortaya koyuyor, dedi.
özkök'ün 20 ağustos 2013 tarihli http://www.hurriyet.com.tr/... yazısının başlığı: çekin dilinizi o insanın üzerinden. o insan kim mi? özkök'ün canhıraş kefil olduğu ekmeleddin ihsanoğlu.
özkök'ün bir başka yazısı: http://www.hurriyet.com.tr/... abd'li doğu batı enstitüsünün ödül töreninde ödül alacak kişi (abd'nin uysal-uyumlu islam projesine paralel politikaları sebebiyle zahir) ihsanoğlu ve onu bu yazı vesilesiyle öven ve beraber fotoğraf çekinen özkök. 12 ekim 2013.
bana gore cumhurbaskani olursa, tipki ahmet necdet sezer gibi konu mankenligi yapar. biblo gibi durur orada.
|
ülkemiz ve milletimiz adına çok bereketli olacağına dair fikirler süzülüyor beyin yarıklarımdan.
adı gündeme geldi 1-2 saat içerisinde istanbul rahmete gark oldu. kim bilir cb olsa neler olacak neler?

(bkz: allahuekber wuhuu)
türk insanının ev satın alırken bile çatı katı olmasın akar, derdi bitmez mantığıyla yaklaştığını düşünürsek an itibariyle isminin zikredilmesiyle istanbul'a yağmur yağmaya başlaması bile nasıl bir sınava tabi tutulacağının göstergesidir. ak parti'nin adayı kim olursa olsun karşısında nal toplayacaktır. kendisine ne oy, ne de şans veriyoruz. sülalece yine ustanın yolundan gideceğiz efendim.
|
ulan bi anda herkes adamla tanış çıktı hatta karalama kampanyası başladı bile vay arkadaş.

islam işbirliği teşkilatı başkanımıydı neydi bi şeydi ama tam hatırlamıyorum dediğim adam. hayırlı olsun adaylığı.
|
gündeme çatıdan düşen değerli bir abimiz.

işin şakası bir yana eğer gerçekten aday ise; "kazamanaz" şeklindeki yorumların çok erken olduğunu düşünüyorum. devlet bahçeli "üzerinde çalışacağız" dedi, gerçekten üzerinde çalışılırsa belli bir başarı sağlanabilir. kazanıp kazanmaması biraz da başbakan'a bağlı. bakıp göreceğiz..
#1217463 mısırda katil sisi darbe yaparken ilk önceleri sesiz kalmış sonralarıda müslüman kardeşler aleyhine konuştuğu için türkiyede bazı çevrelerce çok iyi bilinen islam işbirliği teşkilatı genel sekreteri...

o yüzden bazı çevreler mesafelidir... *
sanırım isminin manası hem sağa hem de sola eş zamanlı düşebilen yağmur damlası demek. arkadaş bu kadar rezalet olamaz. birbirini yiyen, çemkiren sağcı-solcu tipleri recep tayyip erdoğan gitsin de bu yol da babamı bile tanımam dedirtecek hala getirdiler ya pes. noldu la sizin davalar, devrimler çatısını sevdiklerim.
|
işi çok zor. bence tayyip aga meydanlarda çatır çatır yer arkadaşı. ama şu devirde çatı adayının bile böyle biri olması bence hoş bişey. yani ister tayyip seçilsin ister ekmeleddin kazanan yine müslümanlar olacaktır. solcuların yerinde olmayı istemezdim.
|

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.