fringe

lost un yapımcılarından j j abrams ın bilim kurgu tadında dizisi..
esrarengiz olaylara ilgi duyanların sevebileceği türden..paralel evren, doğa üstü olaylar , yavaş yavaş cevap bulan bir sürü soru işaretleri..
izlendikçe sevilir, sevildikçe günü dört gözle beklenir..
disko kralında feyyaz yiğitin dediği gibi

--! spoiler !--

çok bozdu
baya bozdu yani
öyle böyle değil
inanılmaz bozdu
çok fazla bozdu yani
öyle b.
o kadar bozdu
önünü alamadık öyle kötü bozdu yani
bozdu bozdu bozdu
bi yerden sonra bozmaz diye bekledik
daha da bozdu
artık bozmasın dedik
iyice bozdu
artık inanamadık
bozdu bozdu
gitti yani

--! spoiler !--
uzak ihtimalleri yakın eden. farklı düşünmenin önemini her bölümde gözümüze sokan dizidir. 3. sezon sonu itibariyle nerden nereye dedirten dizidir.
jules verne kitabında geçen bir hayal ürünü hipotezi 'denemekten ne çıkar?' deyip denediler.

bir insan ölmeden önce gördüğü son görüntü retinasında donup kalırmış.

ceseti buldular işte, nerede öldürüldüğüne dair bir bilgileri yoktu. cesetin gözüne ışık tutup görüntüyü yansıttılar , böylelikle yeri tespit ettiler.

hakikaten; bilim adamının hayal gücünün sınırları olmamalı..
4. sezonu çekilecek mi? çekilecekse olaylar nasıl devam edecek? vs. soruları aklımda bırakan muhteşem dizi.
marstan izleyince de bi'halta benzemiyor. lost ytapımcılarından çıkma ussuz bu diziyi ne hikmetse bir gün izlemeye çalıştım, berbat demek bile hafif kaçıyor. ütopik desen değil, distopik desen hiç değil, böyle pilatesle forma gireceğini zanneden 133 kilo bayana banziyor.

4.sezon itibariyle söyleyebilirim ki,fringe çok bozdu..3.sezon finalinde zaten tırtlaştığının sinyallerini vermeye başlamıştı ama arkadaş 3sezon çılgın atan dizi iki üç bölümde nasıl bu hale getirilebildi anlamıyorum..bi de aklımın almadığı hatalarla karşılaşıyorum dizide,misal 4.2'de paralel evrene geçip oradaki fringe division'a yardım ediyorlar ve paralel evrendeki fringe division'un başında sergeant broyles var,oysa önceki sezonlardan birinde yanılmıyorsam yine üçüncü sezonda paralel evrende tutuklu bulunan dunham'ın kaçmasına yardım ettiği için walternet'in emriyle paralel evrendeki broyles öldürülmüştü..

özetle,başroldeki üç beş kişiden birini öldürüp sonra unutup tekrar diziye almak,senaryoyu saçma saçma kardeşlik türküleriyle süslemek filan dizi tam kıvamında gidiyor..lost hiç izlemedim ama lostun sonunda dünyaya küfrettiren ekibin başında olduğu bi diziden sanırım ötesi beklenmemeli..
çok sevdiğim, baya sevdiğim, öyle böyle sevmediğim, inanılmaz sevdiğim, çok fazla sevdiğim ve kıyamayıp toptan seyredeyim diye dördüncü sezona başlayamadığım, ancak sürekli kendini dağıttığına dair duyumlar alıp üzüldüğüm dizi.
|
başlasam mı diyorum final haftası yaklaşıyor ya Allah bana hidayet versin.
herkesin dilinde duyduğum dizi. şu sıra.
hastası olduğum dizi bilim ve felsefe iç içe. bugüne kadar yapılmış en iyi dizi benim için. 15 ocakta yeni bölümü çıkacak heycanla bekliyorukkk.
bugün yayınlanan bölümüyle yine akıllarda bir sürü soru işareti bırakmış dizidir. candır , kandır.
emre bekman'la bütünleşmiş dizidir adeta.

--! spoiler !--

olivia'yı çok severim. lakin dördüncü sezondan beri hayatından peter çıkmış olivia daha bir gergin, daha bir ukala, daha bir tahammülsüz gibi geldi bana. folivia aynı ama, kadın sürekli rahvan gitsin tadında rahat insan. ama peter, ah peter, kıyamam sana, umarım zaman yolculuğunda yolun benim eve de uğrar pat diye odanın ortasından çıksan ben elimden geleni yaparım ortama alış diye.
bunun dışında walter'a da çok üzülüyorum. adam ne kadar ezik büzük oldu espri bile yapamıyor artık kıyamam.
lincoln de göze girmeye başladı hani. lakin olivia'yla peter'ın önünde el kol hareketleri...yakışmıyor be bacım, adam sana demiş sonuçta "aramızda bir şey vardı" diye, sen adamı tanımadığını düşünsen de rüyalarında görmüşsün falan, azıcık bi nazik ol. değil mi ama?

--! spoiler !--
|
yav arkadaş artık film bir üst boyuta geçti benim devreler yanmaya başladı. bu zaman çizgisindeki kayma filmi mahfetti yahu.


--! spoiler !--

4x14 de hangisi gerçek hangisi sahte nina sharp diye düşünmekten beyin devrelerimin sigortası attı resmen. ama ilk defa bir gözcüyü ele geçirdiler çok ilginçti o kısım gerçekten. gözcüden çok iş çıkar demedi demeyin.

--! spoiler !--
keşke hali hazırda 10 15 sezon çekilmiş olsa da baştan sona keyifle izleyebilsem dediğim dizidir.
zamanında 4. sezonu çekilecek mi diye yazmışım.. hey be. 5. sezon haberleri geliyor şu günlerde. ne dizi ama..
uzun yıllar süren dizi izlememe geleneğimi hayatımdaki en erken kalkmam gereken işin ilk gününün arefe gecesinde bozmuş dizidir. iki bölüm patlattım sabaha/kalkmama az bir vakit kala. bugün eve geldim 3 bölüm daha izledim. diğer sezonlar daha güzel gibi geliyor. şeytan atla 2. sezona diyor. bakalım şeytan 1. yi izlemem müsade edecek mi orası bile muamma.*
aynı kadro aynı ruhla bu diziyi çeksin sırf bunun için izlemeye devam edebilirim.

(bkz: walter bishop)
|
neden son verilecek olduğuna anlam veremediğim dizi. konu önceki sezonlarla oldukça bağlantılı elbette lakin bir o kadar da yenilendi. mecbur musunuz sadece fox'ta yayınlamaya, hiç değilse başka kanala geçsin adam akıllı bir sezon daha devam etsin. 13 bölüm nedir yahu, 13 bölümlük sezon mu olur?
kıyamadığım için başlayamadım yeni sezona. fragmanlarla falan idare ediyorum.
|
izlediğim gün muhakkak rüyama giren, gece boyunca paralel evrenlerle, zaman kaymalarıyla ve türlü olağandışı olayla boğuşmama sebep olan dizi. izlediklerinden etkilenen biri olduğum doğru ama bu dizi farklı. uzun zaman aklımda dönüp duruyor. çok yoğun subliminal mesaj içerdiğini düşünüyorum bu sebeple.
dağıldığını düşündüğüm senaryosu yavaştan toplanmaya başlamış dizi. şimdi ilk sezonun bölümlerini baştan izliyorum Allah sizi inandırsın. baız ayrıntılar şimdi daha çok dikkatimi çekmeye başladı. belki büyük ayrıntı değil ama yine de o ufak kelimelerden sonra bi hıııı sesi geliyor..

olay malum observer lar etrafında dönüyor artık. paralel evrenli bölümler mütüş sarıyordu halbuki. bu 5. sezonda değişik bir yere gitti senaryo ama yoluna giriyor gibi. peter'da observer olmaya başladı ya, inşallah kişiliği yavaştan kaybolmaz.. peter'ın observer olmaya başlamasıyla, taaa ilk sezonlarda denilen, peter'la walter'ı o gece buzu çatlamış gölden niye observerların çıkardığını , bir bölümde observer'ın neden peter bizim için de çok önemli dediğini de anlamaya başladık. dizinin kendi içinde böyle güzel bir kurgu içermesi de güzel bir şey..

şahsen hala meraklandırabiliyor beni bu dizi.. bakalım inş final iiyi olur şurda kalmış 6 bölüm. aklımda bin tane soru var, umarım soru işareti namına bir şey kalmaz finali izlediğimde..
az önce kardeşlerimle salya sümük finalini izlediğim mükemmel dizi.
senden sonra hangi dizi izlenir ki artık?
100 bölüm, 100'ü de güzeldi. tek bir bölüm için bile sapıttı diye düşünmedim. walter'ım sağolsun, kafaya takılabilecek her şeyi öyle veya böyle açıkladı. lost gibi sorularla bitmedi, her şeyin bir açıklaması vardı.
herhalde hiçbir film ya da dizinin bittiğine bu kadar üzülmemişimdir hayatımda.
tekrar seyredeceğiz en kısa zamanda. projeksiyon alacağım bunun için, kocamaaaan göreyim peter'ımı da walter dedemi de, olivia'cığımı da.
şimdi torrentlere bakayım beşinci sezonu indirmek için.
|
lost bittikten sonra içimde oluşan boşluğa benzer bi boşluk oluşturmamış dizi.

bu; lostun daha iyi olduğu anlamına gelmez. hatta fringe daha iyi bile diyebilirim.

o zamanlar daha boş birisi olduğumu gösterir muhtemelen.

final bölümünün ilk partını izledikten sonra ikinci partının türkçe altyazısı çıkmamıştı. dayanamadım ingilizce altyazı izledim. çok fazla teknik kelime olduğundan mütevellit arada bir zargana bakmak durumunda kaldım. biraz da bu yüzden duygu yoğunluğunu alamamış olabilirim.

sonuç olarak bittiğine üzüldüğüm dizi. gerçekten çok ama çok iyiydi.

--! spoiler !--

walter: it is a beautiful name.
astrid: what?
walter: astrid...
*

--! spoiler !--
--! spoiler !--

final bölümünü izlerken anladım ki genel hikayeyi mantıklı bir zemine oturtmak için çekilen son sezonun değil olağan dışı olaylara yönelik dedektiflik hikayesini sevmişim esasen. keşke son sezonunda anna torv ve joshua jackson evlenip .ettayı büyütselerdi. walter bishop belki zamanda geri döner diye ümit ediyorum hala.

--! spoiler !--
|
son bölümünde walter ve astrid arasındaki isim mevzusuyla ağlatmıştır. biz dizilerin nefret edilesi bir hale gelene kadar devam ettiği ülkenin çocukarı olarak hazır değildik bitmesine. çok çabuk bitti.

--! spoiler !--

olivia diğer evrene geçince diğer olivia ile sarıldılar ya o sahnede çok şaşırdım ben. sonra hatırladım peter la ilgili aralarında geçenleri hatırlamadıklarını.

--! spoiler !--

özleyeceğim sanırım. ve biraz özledikten sonra yeniden izleyeceğim.
nasıl bir dizi olduğunu anlamak için sanırım ilk bölümde geçen şu diyalog yeterli olur:
-ne zaman öldü?
-beş saat önce.
-sorgula onu!
birşeyler yazmak için uğraşıyorum ama ne yazdıysam geri siliyorum o derece harikulade.
bilim kurgu sevmeseniz bile peter ile babasının ilişkisi ve peter-olivia aşkı diziyi seyretmeye değer kılıyordu. ben bilim kurgu sevdiğim için takip ettim. lost sonrası boşluktan j.j abrahams dedim bağrıma bastım.
|
2. sezonunu yarıladık. iyi gidiyor. ama yemek yerken izlenmiyor.
bitti. yani biteli 1 yıldan fazla oldu zaten de, ben yeni bitirdim. oturup hunharca meyankökü kemiresim, "kız astro hele birer kahve yap da içek" diye bağırasım var ama ne elim ne dilim varıyor. kendime gelince ayrıntılı yorum yazarım bir ara. boşluğunu dolduracak önerilere de açığım.

(bkz: ayıkla fringe in taşını)
uzun süredir tanım yapmayı düşünüp de yapamadığım dizi.

gelelim düşüncelerime.

1. sınıf bir ilk sezonun arkasından 2. sınıf bir dizi olma yoluna doğru ilerleyen, 5. sezon'da; 3. sınıf, mantık hataları ile dolu olan bir dizi oluveren şey işte. ha oturun seyredin ama ahım şahım değil bilin.
|
ekol'ün subliminal mesajlarının bilinç altı mailbox'ıma düşmesiyle izlemeye karar verdiğim dizi.

--! spoiler !--

ilk sezonlarda içi kabaran adamlar, şefaflaşan teyzeler, uçan cesetler, baloncuklu kurbağalar yok efendim devasa boyutlarda amipler.. gibi sıradışı olayları walter bishop'ın billy and i diye başlayarak vay benim ispatlanamamış hipotezlerim diye bitirdiği vakaların çözümüyle geçen ardından paralel evrenle cast'a mitoz geçirip paraleli sen al anı salla tadında izlenilen,her karakteri bir dantel motifi çıkaracak incelikte ve özenle işlenmiş bir dizi.
olivia dunham'ın baştaki soğuk hallerine ısınır gibi olduysakta paraleldi , an sapmasıydı ısınamadık ablaya.
astrid izlemeye kıyamayacağınız , ay parçasının esmeri bir ajan, dizinin sempatiklik edatı.
lincoln lee yapımcılar tee 3. sezonda dizinin tek erkek oyuncusunun peter olduğunu farkedip bir yakışıklı katalım demişler adını da lincoln koymuşlar.follivia ile evlenip çoluk çocuğa karıştırmışlar o olmamış.
charlie francis bas bariton bir edayla kısa bir süre dizide kalıp shapeshifterlara meze olmuş ajan. aksiyon olsun diye harcadılar adamı neyse ki paralelde bir tane daha vardı rolü canlandıran adama ekmek çıktı.
nina sharp; neyin nesi bir ben anlamadım, olliva tüm zaman dilimlerinde farklı duygular besledi kadına , anda sevmedi, zaman sapmasında anne gibi sevdi.*
september; gözcülerin en hası, duygulusu... sonunda insan olup, baba oldu ya ...
peter bishop; tee dawson s creek'ten üzerine yapışan serseri rolünü üzerinden atamayan aktörümüze bir parça zeka , bir de onu seven bir baba eklemişler. dizinin telleri her an kopacak adamı olmuş.
walter bishop; diziyi sırtına yüklemiş 5 sezon çekmiş. zekası düşüklerle muhattap olmayacağını ilk sezon belirtmiş,şekerin zeka açtığını her bölümde ispatlamış,ineğine olan muhabbeti göz yaşartmış, ayrıca son bölümde astrite çok güzel ismin var diyerek kalpleri kazanmıştır. billy and i.. dedikçe yine ne haltlar karıştırdınız dedirtmiş insan.

sezon finali ile de biri zamanı sıfırlasın dedirtmiştir.

5 sezonluk zaman diliminden geriye kalan baba-oğul sevgisi oldu . *

--! spoiler !--
bence olağan üstü bir dizi izlediğim dizilerden en güzellerlerin den biri tavsiye ederim...
|
izledigim en iyi dizilerden. senaryosu cok kaliteli. belli bir yerden sonra baba oğul iliskisine dönüyor ama mutlaka izlenecek dizilerde top 5 de.

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.