gençlik

nereye gittiğini merak ettiğim güruh. örnek aldıkları karakterler, yaşam tarzları. of of of! öğretmen mi? artık televizyon kadar bile etkili değil.
halka değil, hakka inanan, meclisinin duvarında 'hakimiyet hakkındır' düsturuna hasret çeken, gerçek adâleti bu inanışta bulan ve halis hürriyeti
hakka kölelikte bilen bir gençlik..

(bkz: necip fazıl kısakürek)
gençlik gelip geçti bir günlük süstü
nefsim doymamaktan dünyaya küstü
eser darmadığın emek yüzüstü
toplayın eşyamı işim acele.....
26 yaş üstülerin olmadığı hede. genç değilsiniz la artık siz kabullenin bunu. evlenmemişseniz evde kalmışsınız hayırlı olsun.*
|
resulullahın 5 şey gelmeden 5 şeyin kıymetini bilin, hadisinde ihtiyarlık gelmeden kıymeti bilinmesi gereken; wilde'nin "geçlik çok güzel bir şey ama gençlerin elinde heba oluyor" sözünde gençleri elinde heba olan; damarlarda deli kan dolaştığı için de tehlikeli bir hastalık olarak nitelendirilebilecek hayat evresidir.
[çocg.] [egitb.] [topb.] insan yaşamının ortalama olarak on altı ile yirmi beş yaşları arasındaki dönemi ve bu dönemdeki kişilerden oluşan topluluk.

(alm. jugend, f; fr. jeunesse, f; ing. youth) *
hayatın tadını tam randımanlı çıkarmak zorunluluk ihtiva eden bir olgu/eylem /iş /oluş. yaşlılık zamanı gelip de geriye şöyle bir dönüp baktığınızda ortaya çıkan tablo sürrealist bir akımın etkisinde ne halt yediğinizin belli olmadığı haybeye yaşanmış bir hayat ise yazık.
bir milletin kaybetmek gibi bir lüksü olmayan yaşça genç kesimi.

gençliği kaybediyoruz. küresel akıl; film, dizi, sosyal medya, küresel haber ajansları ile gençliğin zihnini formatlıyor. zihinleri formatlanan gençlik yakın bir zamanda bu toprakların kültürel kodlarından uzaklaşacak. küresel aklın dayattığı kültürel kodlara dönecek. buna engel olmak için çok ciddi çalışmalar gerekiyor. gençliği koruyacak projelerin gündeme gelmesi gerekli. yerlilik konusu, sık sık gündemde tutulması gereken bir konu. ayrıca bu yerlilik mevzusunun içi geleneklerimiz ve kültürümüzle doldurulmalı. örf ve adetlerimizi sık sık gündem edilmeli.
|
imanla fusion olduğu zaman daha da kıymetli olan sermaye.
|
anlamını duyunca "daha ne olsun" dediğim farsça kelime. "henüz işlenmemiş hazine!"
insan hayatının ergenlikle orta yaş arasındaki dönemine verilen ad. *
insan hayatının ortalama olarak on altı ile yirmi beş yaşları arasına rastlayan dönemi.
ankara - polatlı'da cadde.
|
ankara - çankaya'da cadde.
|
"gençlik, rüzgarların savurduğu gül yapraklarının arkasından koşar." *
|
kaybedildiğinde kıymeti anlaşılacak olanlardan. sana kavuşmak için en güzel zaman aslında.
|
ömrün israf edilen en güzel yılları.
kişiden kişiye değişen bir zaman aralığı,
yararlı işler yapmak varken sözlüklerde tüketilen yıllar.
|
kaybedildiginde degeri ve kiymeti anlasilan, farscada hazine anlamina gelen ve malesef yokus asagi hizla gozu kapali kosan
"gençliği iyiye yönelten, bütün insanlığı iyiye yöneltir." *
|
ılık bir rüzgar gibidir, saçlarımızın arasından esip giden. geriye kalan, üç beş buruk hatıra ve bir demet, ağarmış saç tellerinden.
|
gençlik bahar,ihtiyarlık ise kışa benzer ,öyle bir kış ki,arkasından bahar gelmeyecek.- firdevsãŽ
|
" sizdeki gençlik kat'iyen gidecek. eğer siz daire-i meşruada kalmazsanız, o gençlik zayi olup başınıza hem dünyada, hem kabirde, hem ahirette, kendi lezzetinden çok ziyade belalar ve elemler getirecek. eğer terbiye-i islamiye ile o gençlik nimetine karşı bir şükür olarak iffet ve namusluluk ve taatte sarfetseniz, o gençlik manen baki ve ebedi bir gençlik kazanmasına sebep olacak. "

( risale-i nur külliyatı
"büyük çağın dramı yaşlı olmak değil, genç olmaktır." oscar wilde
|


--- alıntı ---

hani yaşlı bir adam, yolda iki kat olmuş, bastonuna dayana dayana güç halde gidiyormuş. babasının elinden tutup yürüyen bir ufak çocuk, onu yerde bir şey arıyor sanmış ve babasına dönüp: “baba! amca yerde ne arıyor?” diye sormuş. ihtiyarın neyi kaybettiğini çok iyi bilen babası da: “gençliğini arıyor yavrum!” diye cevap vermiş.

--- alıntı ---

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.