hotaru no haka

menşesi japonya olan, izleyebileceğiniz en muazzam anime. schindler's list, the pianist, saving private ryan gibi propaganda maksatlı yüksek bütçeli yapımlardan on kat daha gerçekçi ve güzel bir savaş filmidir. hava saldırısına maruz kalan japon halkının dramını 2 kardeş üzerinden anlatan film, izleyenlere bolca gözyaşı döktürecek kalitede dokunaklı. seita adlı gencin küçük kız kardeşi setsuko'nun sevimliliğine biteceğiniz gibi trajedisine de epey üzülecek ve ağlayacaksınız. sinema tarihinin en güçlü ve en insani sahnelerini de barındırdığını belirtmeliyim. müzikleri ise tek kelimeyle muhteşem.

http://tinyurl.com/3zfvkvs

(bkz: grave of the fireflies)
(bkz: ateşböceklerinin mezarı)
|
savaşın çocuklar üzerindeki etkisini çarpıcı bir dille anlatan filmlerden. savaşın ortasında iki kardeş; biri savaşın ne olduğunu anlamayacak kadar masum minik bir kız, diğeri kardeşini savaşın dehşetinden korumak için elinden geleni yapan bir abi. abilere karşı hassasiyeti olan kızkardeşlerin izlememesi gereken bir film aslında ama izlemiş bulunuyoruz işte. insanın boğazını düğüm düğüm eden kareleri var. en basit örnek: sofrada bir kase yemek için yapılan ayrımcılık yürek burkuyor. film bir studio ghibli ürünü. lâkin şunu belirtmekte fayda var: bu film izlenecekse kesinlikle ingilizce seslendirme olan tercih edilmemeli. niye? çünkü o versiyon çok yayvan bir ingilizceyle seslendirilmiş ve filmin etkisini baltalamış o seslendirme. insanın aklına bir şekilde amerika'nın ikiyüzlülükleri geliyor o seslendirmeden dolayı. o nedenle orijinal sesle (olmadı türkçe dublajlı) izlenmesi tavsiye edilmeli ki, ne anlatılmaya çalışıldığı daha iyi anlaşılsın, dikkat dağılmasın.
yapılmış en acıklı anime olarak adlandırılan 1988 yapımlı studio ghibli eseri. gerçek bir hikayeden alıntılanmış olmasıysa filmin başından sonuna kadar bir lanetmiş gibi yakanıza yapışıyor. bu filmi izleyip hala küflendiği için ekmek atabiliyor, tabağımda yemek bırakabiliyor oluşum da benim öküzlüğüm. öyle böyle değil, çarpıcı bir hikaye. arşivimin tek eksiği, dvd sini ankara'da bulamadığım... dost'ta her gittiğimde yılmayıp görevlileri taciz ettiğim tek konu başlığıdır ayrıca. *
|
japon animesinin küçük emrah versiyonu.. mutsuz ve depresyonda iken izleyin 1 ay eve hapsolun inşallah.

|
duygusallığın zirve yaptığı gözyaşlarınızın usul usul akarak çağlayanlar oluşturduğu, soundtracklerinin pek bir güzel olduğu harika ötesi japon anime.
gözyaşlarınıza engel olamayacağınız müthiş bir dram. studio ghibili bu işi çözmüş ve uzun yıllar önce başarmış.
an itibariyle imdb'de 8.1 puanla 178. sırada olan 1988 yapımı film.
|
indirdiğim hayao miyazaki animelerinin içine karışmış. ki iyi ki karışmış. hani bazen bazı filmleri izlerken zamanın zayi olduğu hissine kapılırsınız ya; işte o his bu filmi izlerken uğramıyor hiç. kendi hayal gücüm mü bilmiyorum ama oradaymış gibi izledim filmi. bu kadar sürükleyiciydi işte.
|
1988 tarihli animasyon film. akiyuki nosakaâ’nın aynı adlı yarı otobiyografik romanından uyarlanmışŸ. senaryo olarak uyarlayan ve yöneten isao takahata. bir studio ghibli yapımı.

devam etmeden önce filmin ana müziğŸini açın:

filmdeki olaylar ikinci dünya savaşŸıâ’nın sonlarına doğŸru japonyaâ’da geçiyor. seita ve kızkardeşŸi setsuka, kobe kentinin bombardımanı sırasında annelerini kaybederler. uzakta olan babaları ise japon imparatorluk donanmasında hizmet etmektedir. çaresiz kalan çocuklar akrabalarının yanına sığŸınırlar. ancak pek de hoşŸ karşŸılanmadıkları için başŸlarının çaresine bakmak üzere oradan ayrılırlar. kendi başŸlarına olmak güzeldir. ancak onlar daha çocuktur ve savaşŸa ve hüküm süren kıtlığŸa göğŸüs gerebilecekler midir?

hotaru no haka, eleşŸtirmenlerce en güçlü savaşŸ karşŸıtı filmlerden biri olarak kabul ediliyor, hatta schindler's list gibi uzun metrajlı filmlerle kıyaslanıyor. yönetmen isao takahata'nın ise bu çalışŸmasıyla hayao miyazaki'nin dehasıyla bile boy ölçüşŸebileceğŸi kabul ediliyor.

bu animasyon filmin dvd'si türkiyeâ’de â‘ateşŸböceklerinin mezarı⒠adıyla yayınlandı. filmin ingilizce adı grave of the fireflies.

bu da bitişŸ müziğŸi:
|

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.