kaybolan yahut kaybolmaya yüz tutmuş sözlüklerden elde edilmiş gözlem ve tecrübelerle varılan sonuçlar bütünüdür.. aynı şeylerin tekrar tekrar yaşanmaması için bu paylaşım iyi olacak kanaatindeyim;

misal geçmiş sözlüklerde şimdiye kadar görülen en önemli şey;

. yazarlarla girilen özel ikili ilişkilerin bir süre sonra kapris, kıskançlık ve çekememezlik yumağına dönüşmesi.. hele de bu birliktelikten birisi yönetim kadrosundaysa değmesin yağlı boya. artık kafana göre gelsin yazar atmalar, gelsin yazar almalar, tanım silmeler vs...

. olgun olmayan moderasyonun sözlüğü aşırı ciddiye alıp yahut aşırı gevşeğe bağlayıp her iki durumda da yazarı kasması..

. sözlüklerin ilk önce eğlenmek ve dinlenmek için girilen bir platform olduğu unutulmamalı. ve kimsenin burada belli bir aylıkla çalışmadığını, sözlüğe verilen emek ve zamana saygı gösterilmesi gerektiğidir..

. işte tam da bu bağlamda yazarın yazdığı bir yazı aynı dakikalarda kuş kapmış götürmüş gibi silinip kaybolmamalı.. silme düzenleme işlemi (eğer çok çok absürt, küfür, hakaret içermiyorsa) bir gün geriden olmalıdır.

şimdi devam edebiliriz...
yazarların muhalefet goruse saygı gostermemesı.
|
yaz yaz nereye kadar...
|
sözlükler de canlı organizmalar gibidir; doğar, büyür, gelişir ve ölürler.. ***
|
interaktif sözlük diye bir şey yoktur, ekşi sözlük vardır.

nasıl ki orjinal olmayan her şey yokolmaya mahkumsa, bu kurulan diğer sözlükler için de geçerlidir.

sen çıkıp da, yapısını bütünüyle copy paste ettiğin ekşi sözlüğe sallayıp, cogito daha iyi daha şöyle v.s. diye demeç verirsen senin sözlüğün de yokolmaya mahkumdur.

çünkü orjinal değilsin aga.

kabul edin o tayfa burdan daha kafalı, bu yüzden de senden hep 1 adım önde.
|
nedeni ekşi sözlüktür. çünkü pastanın büyük bir bölümünü kapmıştır. bilgisayar dünyasında microsoft ne ise interaktif sözlükler dünyasında ekşi sözlük odur. üstelik kapatılmadığı sürece bu liderliğini devam ettirecektir. binlerce yazarı ve on binlerce onay sırası bekleyen yazar listesi vardır. ve bütün bunlara rağmen %10 enerji ile çalışmaktadır. 4 tanımdan fazlasına izin vermemektedir. birde o özelliği serbest bıraksa önüne geçilemez.
arz talep konusu da çok önemlidir. sosyal medya kullanıcıları daha çok twiter veya facebook kullanarak günü bitirirler. interaktif sözlük dilini bilmezler. mesela sözlüklerde çok kullanılan en meşhur ''bkz:'' örneklerini internetten akşama kadar çıkmayan 100 kişiye sorsanız 1 kişi ya bilir ya bilmez.
pazar payındaki bu kadar az insandan kendi kendini geçindirecek kadar insan toplamak sözlükler için zor olan bir durumdur.
bir arkadaşlık sitesi açsa insan daha fazla üye sayısına ve reklam gelirine sahip olur.
güncel olaylara yorum yapmak isteyen insanlar zaten haber sitelerinin yorum kısımlarına görüşlerini yazıp çıkıyorlar. ne dil bilgisi kuralı nede her hangi bir kural geliyor akıllarına.
sözlükler bütün bu dertlerle uğraşırken hareketli ve kaygan yazar kitlesini başka sözlüklere kaptırmaları da ayrı bir sorundur. bu yazarlar ekşi sözlükte yazarlığı onaylanana kadar diğer sözlükleri bir oyalanma yeri olarak görmektedirler. tanım ve bilgi girmekten çok zaman geçirici veya ayar vermeye yönelik tanımlar girmektedirler.
aktif yazar sayısının azlığı.
|
ego tatmini için yazarların küstürülmesidir.
konusma ve tartışma kültüründen uzak, sadece karsisindakileri mat etme duygusuyla biseyler karalayan şımarık, şişik egolu ve buna mukabil oldukça sığ tiplemelerin çok oluşu..
|
yıl kaç acaba sorabilir miyim? yoksa öldüm mü benden mi gizliyonuz... 2050 filan olmustur kesin..

ne ara coktuk ne ara bittik ben anlamadım muhabbeti oyle melul melul bakıyom size...
|
fikir ayrılıklarının çıkıp uzlaşmaya varılamayan heryerde bu doğaldır.hele ki,yüz yüze olmayıp içindekileri çok kolay söylediğin pc başında karşı fikre tahammül etmek herkesin harcı değildir.sonuç olarak baskın olan azınlığı ezer bu seferde baskın olanlar birbirlerinden sıkılıp,yine birbirlerine sarar.böylelikle etraf teksasa döner.sonra...by by interaktif sözlük.kaçınlmaz son.çünkü ortada kişinin kendisini tutmasını sağlayacak bir unsur yok ki...
|
matbu yayınlar neden çöküyorsa ondandır. insanlar her alandan, her kişiden, her veriyi aynı anda kendi ekranlarında görürken neden tek tek arayıp ya da bir başlık altında okumak zorunda kalsınlar ki? ha diyeceksin ki 140 karaktere sığmayacak şeyler var. emin ol sevgiliş kardeşim burda yazdıklarımızın büyük çoğunluğu için 140 karakter oldukça fazla bile. bu kadar şeyin yanında yine de burada sizlerle vakit geçirmek güzel. sağolun! sağoluuun! sağol tamam abartmayın lan!
|
beyinsizlerin iyi yazarları sayıca ve sesçe bastırması. bunların bi araya gelip tayfa oluşturarak birbirini artilamasi ve böylece kalitenin yok olması. bi nevi veba salgınıdır bu interaktif sözlük için.
yazarın yazdığı fikir yazısı için özelden mesaj atıp neden böyle yazdın, niye böyle düşünüyorsun gibi (hiç tanımadığı yazarı) eleştirmesi, alay etmesi yahut hatta aşağılaması daha rahat sözlüklerde küfür etmesi en önemli nedenlerden biridir..

hey arkadaşım sana söylüyorum (evet sen isen üstüne alın) yazdığım yazı için lütfen bana yahut hiç kimseye "aa niye böyle yazdın, niye böyle düşündün" yahut oha bu ne filan gibisinden mesaj atma.. başlık altında düşünceni yaz dilediğin kadar, elbet okunur, artılanır, eksilenir.. ama bu yaptığın çok ergen bir davranış diye düşünüyorum. tabi yazarı özel hayatında tanıyıp, yazdığını normalden garipsediysen o da sizinaranızdaki mesele..

ya yaaa, işte böyle..
duyumlarımıza göre "kız ayarlanamaması" da nedenler arasında.

tabii siz bilmezsiniz, sizin yaşınız tutmaz... seneler seneleeeerrr öncesi..."islamcı" görünümlü bi' sözlük. küfür, argo vs. orda da yasaktı.

ama ne olduysa 2. sene miydi 2. senenin ortaları mı tam hatırlamıyorum. kapattılar dükkanı. sonra öğrendik ki adminler sözlük yazarı yandaşlarına kız ayarlayamadıkları için kapatmışlar.

şaka gibi değil mi? ama gerçek. baktılar gördüler karma zirveye kızlar gelmiyo, biz ne uğraşıyoruz falan dediler herhalde.

neyse daha fazla konuşup başıma iş almayayım. daha ne konuşacaksam.

neyse.
samimiyet..

nasıl ki sözlüğü üstlere çıkartıyorsa aynı zamanda bir süre sonra düşürüyor da.. samimiyet sonrası yaşanan istenmeyen durumlar, bakış açılarının farklı olması ve sanal kimliklerin ardına saklanıp her türlü kötülüğü yapmak sözlüğü kötü etkileyebiliyor..
mobil uyumluluğun bir hayli zor olması da bunlardan biridir.

ekşi sözlüğün dahi yazarlarının kullanabileceği akışkan bir app'i yok.
|
provokatif tanım giren yazarlara "sözlüğü hareketlendirdi " mantığı ile yol verilmesi. yazarlara eşit mesafede durulmaması.

(bkz: adalet mülkün temelidir)
|
bu nedenlerden bazıları da sözlüğü sözlük yazarlığı yapmaktan ziyade başka amaçlar için bir araç olarak kullananlar yüzünden ortaya çıkmaktadır. sinir bozucu.
- yavaş olmaları.
- zor okunmaları.
- medya paylaşımının zahmetli olması.
- başlıkların kategorize edilememesi.
- tanım giriş alanının kullanışsızlığı.
- sayfalarda en beğenilen/beğenilmeyen tanıma göre sıralama yapılamaması.
- beğenilen tanım ya da başlığın tek tıklama ile diğer sosyal medya platformlarında paylaşılamaması.
- sol frame'in kişiselleştirilememesi, istenilen kategorideki başlıkların listelenemesi.

not: aklıma geldikçe editlerim.

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.