hükümet düşmüş.

chp olayı incelemek için heyet göndermiştir çoktan.
haziranda hükümetin düşmesinin ardından seçim yapıldı ve şimdi oyları saymakla meşgul olan yavru vatan.

"sonuçlara göre cumhuriyetçi türk partisi birleşik güçler (ctp-bg) seçimi yüzde 37.42 ile önde götürüyor." (u: http://iha.com.tr)
tarihinin en düşük katılımlı seçimini yapan ülke. halk umudunu kesmiş heralde politik düzenden.
adı var kendi yok devlet. daha da acısı halkının büyük çoğunluğunun milli bilinçten yoksun olması. bir çoğu makurtlaştırılmış.
istediğin bölümün düşük puanlısının olduğu yer. "bence git, hem orayı görmüş olursun hem de seneye geçiş yaparsın." söyleminden sonra ne ümitlerle gençlerin gittiği...
*
türkiye ile avrupa arasında kalmış ilginç bir şehir gibi geliyor bana, çeşit çeşit insan tipleri var.
kendilerini tanıyan arap ülkesi var mı hiç merak ettiğim ülke.
|
stratejik önemi olmasa batsında kurtulalım diyeceğim ada ülkesi....

bir diğer taraftan türkiye'nin diğer ülkelere ayar verebildiği ülke.....

iyi midir kötü müdür bilemediğim ülke...

ama ölmeden bir kıbrıs tatili yapmayı planladığım ülke...
|
türk lirası'ndan euro'ya geçiş için çalışmalar yapan ülke. türkiye'nin etki alanından hızla uzaklaşıyor.

http://www.haberturk.com/ek...
|
üzerinde saatlerce tartışılıp aylarca düşünüp yıllarca vazgeçilemeyeecğini anladığımız vatan toprağı ..kutsaldır en az istanbul kadar vatandır..
kıbrıs adasının kuzeyinde türkiye ordusunun asker çıkarması sonucu defacto olarak kurulan bir sadece türkiye ile ilişkileri olan bir cumhuriyet. türkiye'nin avrupa birliğine girememesinin yegane sebebi olacaktır. çünkü kürt sorunu ve diğer sorunlar çözülür kıbrıs türk askeri orada kaldığı müddetçe çözülmez. ilk kurulduğu dönemde türk nüfusunu orada fazla göstermek adına birçok insan türkiyeden göç ettirilerek kıbrısa yerleştirilmiştir. buradan gidenlerin kalacakları yerlerler ise rumlardan kalan evler olmuştur.

|
yıllık 10 milyar okul ücreti + 5 milyar yemek ücreti+ 3 milyar yurt ücreti + 500 tl kitap ücreti + 1,5 milyar uçak parası ödenerek yapılan aydada 500 de sen yesen 4 milyarda ordan eklenerek yıllık 24 bin ytl ye mal olan 5 sene okunduğu taktirde 120 milyarı geçik para harcanarak alınacak kağıt parçasını veren yerdir kıbrıs bir porsiyon dönerin 18 ytl olduğu 1 liraya tavuk döner yemeye 0,5 liraya kır pidesi yemeye alışmış olanların trakyaya özlem duyacağı eğitim adasıdır.
|
kıbrıs adasının 74 çıkartmasından sonra türklerin aldığı bölüm uluslararası arenada trnc olarak okunur.hristiyanların ilk misyonerlik toplantısını burada yaptığı söylenir,kumarhaneleri ve night clubleri ile ünlüdür ayrıca 6 tane üniversitesi mevcuttur eğitim oranı en yüksek ülkeler arasındadır işsizlik de bi okadar fazladır.ingiltere vizesi almak isteyenlerin kıbrısta ki ingiliz konsolosluğundan alması tavsiye edilir zira 15 gün felan beklemezsiniz bi gün içinde size bir cvp verirler.en verimli toprakları güzelyurt topraklarıdır.dünya'da düşmanını cıplak göz ile gören nadir iki ordu burada mevcuttur.karpaz altınkum plaji karetta kaplumbağalarının nadir doğal yumurtlama alanlarından biridir.sadece kimlik ile turist olarak gidilebilir.
anavatanıyla sürekli sorun yaşayan yavru vatan.
|
anavatanına çok masraf çıkaran yer.
|
hayırsız yavru vatan, mirasyedi yavru vatan, anavatanın ocağına incir ağacı diken yavru vatan. birde utanmadan nankörlük etmiyorlar mı. bir kürt kardeşimi değişmem 10 nankör kıbrıslı türküne. o kadar yani.


http://www.ensonhaber.com/e...
türkiye'den başka hiçbir ülkenin tanımadığı ülke.
|
yalnızca türkiyenin tanıdığı, memurlarının maaşını türkiyenin verdiği şu anki cumhurbaşkanı mehmet ali talat, şu anki cumhurbaşkanı derviş eroğlu olan kıbrıs adasının kuzeyinde bulunan devlettir.
şu an türkiye için yalnız zararı olan bu küçük toprak parçası jeopolitik ve jeostratejik olarak önemli bir konumdadır ve yunsanistan ve avrupa karşı ise türkiyenin gövde gösterisidir.
türkiyenin bu kadar destek gösterip kollamasına rağmen, kendi başlarına hareket eden de bir hükümet yapısı ve yönetim mekanızması vardır.
mesela tek devletten yani birleşmeden yana olan mehmet ali talat gitmiş kıbrıs başkanı demetris christofias ve birleşmiş milletler özel görevlisi alexander downe ile yaptığı görüşmelerde "türkiyenin güney kıbrısa kapıları açmasının, uçak seferleri yapılmasının, kısıtlamaların gevşetilmesinin" çözüm için tek mantıklı ve çıkar yol olduğunu iddia etmiş.devamında ise türk askerlerinin adadaki varlığının gerekli olduğunu belirtmiş.asker konusunda kararlı durması güzel olmuş ancak ortada fol yok yumurta yokken kısıtlamaların kaldırılması gerektiğini söylemesi pazarlıklarda türkiye cumhuriyetinin işini zorlaştıracaktır.

mehmet ali talat'ın aksine başbakan ise 2 ayrı ülkenin devam etmesini yani statükoyu savunuyor.üstelik deviş eroğlu bir anket yaptırmış ve kuzey kıbrısın yarısından fazlasının birleşmeyi istemediğini, 2 ayrı ülke istediğini öğrenmiş.anket sonuçlarına göre; halkın sadece %6 sı türkiyeyle birleşme, %17 si rumlarla konfederasyon oluşturma, %10 u şu an ki durumu korumak istiyormuş.

bana kalır ise herhangi bir uluslarası çözüm bizim işimize gelecektir.çünkü zaten ada halkı islamdan uzak, rumlaşmış türklerden oluşuyor.zaten sadece %6 sının bizi istemesinden ve başlarına buyruk hareket etmelerinden bunu çıkarabiliriz.benim kanaatimce birleşmiş bir kıbrıs ülkesi veya uluslarası camiaca tanınan 2 ayrı ülke oldukça uygun çözümlerdir, ki hele hele bu kurulacak ülkelerde türkiye cumhuriyetinin imtiyazları olacaksa nurun ala nur.
rasmussen'in türkiye ziyareti sırasında türk yetklilerinin islam konferansı örgütü ile nato işbirliğinin kurumsallaşması önerisini sunarak ikö'de gözlemci statüsünde olan kktc'nin nato tarafından tanınması anlamına geldiği için eğer rasmussen türkiye'nin önerisine olumlu cevap verirse uluslararası meşruiyet açısından büyük yol katedecek yavru vatan.
|
besleye besleye, harcaya harcaya doyuramadığımız, bütçemizin hatırı sayılır bir kısmını, müdafaası da dahil olmak üzere naklettiğimiz sözümona yavru vatan.
bazı belirgeçler var, yıllardır hep kulaklara çalınan. insanları ile tanışmak, konuşmak, duygularını bilmek lazım. sorsanız, türkten daha çok kendilerini avrupalı kabul ederler. hemen hemen hepsi ingiltere ile içli dışlıdır. bir orada bir burada misali. cumhurbaşkanlık binasının giriş kapısında ingiliz kraliyet armasının koca bir şekilde yer aldığı yıllardır söylenir de bir yetkili çıkıp da yalanlamış değildir.
toplu taşıma yoktur, herkese çift araba düşer, böyle bir yaşam ahengi vardır.
bütün bunlar çoğumuzun işitip de belgeleyemediği şeyler. gerçi şart da değil, ateş olmayan yerde dumanın işi ne.
ticari ilişkilerim ışığında, bu kadar beslediğimiz insanların, bazı yüksek teknoloji gerektiren malları alırken, rumlarla bizi pazarlığa oturtup, daha çok onları tercih etmiş olduğuna da yakınen şahit olmuşumdur.
en son gelen haber de sağlam kaynaktan, bir memurun tazminat olarak beşyüz bin türk lirasından fazla para almış olması, emekli olurken.
bence içip içip uyuyakalmışlıktan uyanıp, yavru vatan mavalından bir an önce kurtulmak ve bu ilişkiye biraz daha çeki düzen vermek şarttır.
kime-neye çalışıyoruz. kökleri bu kadar geçmişe dayanabiliyorsa şayet, bırakalım kendileri bir üretsinler, tüketsinler, himayemiz altından çıksınlar da ayakları üstünde durabilsinler. hadi bakalım hodri meydan diyebilmek lazım.
zamanında rumlar tarafından katliama uğrayan türkleri kurtarmak adına adaya yapılan başarılı paraşüt indirmelerinin sonucu olarak kurulmuş, cumhuriyet.

batı için türkler tarafından barbarlıkla alınıp, kurulmuştur.
|
türkiye dışındaki bm ülkelerinin hiç birinin tanımadığı ülke. yoksa dünyada tanıyan başka ülkeler de var.
|
kktc ile ilgili bir detay vardır ki gözden hep kaçmaktadır.
öncelikle barış harekatı temelde soydaşlarımızı rum baskısından kurtarmak amacı ile yapılmıştır belki.ancak konuyu daha iyi anlamak için israil-arap savaşlarına, özellikle 4. savaşa(bkz: yom kipur) bakmak lazım. gafil avlanan israil ordusu, amerika ve fransa'nın kıbrıs üzerinden kurduğu hava köprüsü sayesinde araplarca yok edilen levazımat eksiğini giderebilmiş, destek alabilmiştir. savaşın temelinde kıbrıs israil yanında olmakla beraber, temelde zorluk çıkarmış, ortodoks-protestan gizli çekişmesi ve kıbrısın önemi stratejistleri olası bir israil arap savaşında kıbrısın önemi konusunda düşünmeye sevk etmiştir.
tesadüfen (!) yurdumuz da soydaşlarımıza yardım etmek durumunda kalmıştır. bu iki olayın bir anda ortaya çıkması tesadüftür. amerika ve dünyanın kkttc aleyhine tavrının asıl sebebi, ölümü gösterip sıtmaya razı etmektir. (ingiliz ve amerikan kuvvetlerinin gky de ki üslerini hatırlamakta fayda var.)
bm nezdinde ki çekişmelerin arkasında sürekli uzatılan üs kullanım hakları, ihaleler vb. olaylar gizlidir. tek başına kktc ve gky değerlendirmek sağlıklı sonuçlar vermez.

ha son olarak, kktc bayrağına bakarsanız, kırmızı renk ve hilal yıldız haricinde türkiye'den başka hangi ülkeden esinlendiğini görebilirsiniz.
göremezseniz: (bkz: israil(!))
|
türkiye nin üzerine kene gibi yapışan bir ada devlettir. kırımkongo kanamalı hastalığı ilk burada çıkmıştır. yıllardır ülkemiz üzerinden varlığını sürdüren fakat hiçbir şekilde türkiye den memnun olmyana bir devletçik... sorsan ürklerden nefret ederler halkı hiç sevmizmiş trkleri , türk askerlerini istemiyorlar adalarında...ergenekoncuların anavatanıdır bakın görün pek yakında çıkacak hepsi ortaya, hele o rauf denktaş yok mu bi çöreklendi o koltuğa zamkla yapışmış gibi otuz sene defolamadı....

halkı türkiye den maaş alırken hala enflasyon olayını çözemediler sebebi belli üretim diye bir şey yok olan şey ortada, kumarhaneler, batakhaneler...

halkı rumdan fazla rumcu...din-kitap, örf-adet, gelenek-görenek hak getire... her türlü pisliğin aşikar olduğu fakat kimsenin durumdan rahatsız olmadığı bir yer...

orada okuyan, yaşayan akrabalarımın gördükleriyle medya yoluyla öğrendiğimiz kadarıyla durum böyledir...

iki de bir ab nin silah olarak -koz olarak kullanmasına yataklık yapan devlet başkanlarının kendileri yararına ülke menfaatlerini satmaktan hiç tekinmezler...

her yıl milyarlarca euro kaynak aktarılmasına karşın önlenemeyen enflaskon karşısında yüksek gibi gözüken asgari ücret 2000 tl civarındadır fakat yüksek enfilasyo nedeniyle alım gücü düşüktür.
memur emeklilerinin en az 200.000 tl ikramiye aldıkları devlet. 2.000.000 tl'ye kadar yolu varmış bu ikramyenin.
uluslararası hava yolu şirketi batmış ülkedir.
|
sadece türkiyenin tanıdığı kıbrıstaki türk ülkesi.
|
kuraklık nedeniyle tarımın çok sınırlı yapılabildiği, sanayinin neredeyse hiç olmadığı, uluslararası toplumdan izolasyon nedeniyle oldukça geri kalmış ülke. başlıca gelir kaynakları kumar, turizm, üniversiteler, askerler ve sınırlı tarım.* ülkede sadece bir tane havaalanı var, o da başkent lefkoşe'de ercan havaalanı.

büyükçe bir otobüs terminalini andıran bir havaalanı var. daha girişinde türkiye'nin büyük şehirlerine oranla gelişmemiş bir ülkeye geldiğinizi anlıyorsunuz. bu açıdan üzücü. şehir içlerine doğru geldikçe önce soldan işleyen trafik insanı şaşırtıyor, sonra lüks araç popülasyonu. soldan işleyen trafik alışana kadar insanda sürekli kaza yapacakmış gibi bir his uyandırıyor. garip bir ürperti. yolda karşıdan karşıya geçerken özellikle dikkat etmeli, zira araçlar beklediğiniz yönden değil arkadan geliyor. 2010 model mercedes marka taksiler oldukça ilginç. hemen hemen yüzde 90'ı lüks mercedes marka araçlardan oluşuyor. sorduğumuzda mercedes markasının orasının doğan'ı, şahin'i olduğunu söyledi şoför. mesela burada 480 bin tl değerindeki 0 bir mercedes orada 120 bin tl'ye satılıyormuş. uluslararası tecrit edilmiş ama sanırım ticaret tecrit dinlemiyor. ülkeler tanımıyor ama çatır çatır mallarını satıyor.

ekonomik girdileri büyük yatırımcılara kazandıran bir yapıda olmasına ve çok az sayıda yatırım imkanı olmasına rağmen halkın genelinin yaşam lüksü incelemeye değer. türkiye'de öyle bir ekonomik yapıda sadece 50 kişi lüks yaşayabilirdi herhalde. sanırım türkiye'den gelen parayı vatandaşlarına eşit bir şekilde dağıtmayı becerebilmişler. ekonomist olsam kesin incelerdim bu ülkenin ekonomisini.

kktc'de yaşayan halk ikiye ayrılıyor. kıbrıslı türkler ve operasyon sonrası yerleşen türkler olarak. bu ayırımı rumlar yapmış olmalı bölmek için ancak kıbrıslılar da kabul etmiş. yani rum kesimine kıbrıslı türkler geçebiliyor ancak yerleşimci türkler geçemiyor mesela. ve bunu kıbrıslı türkler kabul etmiş.

sosyal olarak, ekonomik olarak ve birçok açıdan incelenesi bir yer. bu tür bir akademik amacı dışında kumar alışkanlığınız da yoksa gitmenizi tavsiye etmem. pahalı ve tatsız bir yer. tarihi pek bir yeri de yok. yıllarca dış politikada türkiye'nin önüne problem olarak sunulacak özelliklerde bir yer değil. ak parti'nin bu yöndeki politikasını doğru ve gerçekçi buluyorum. biraz tavizkar bile olsa problem olmaktan çıkması türkiye'nin lehine...
geçen yaz tatil amaçlı ilk kez gidip gittiğime pişman olduğum sözde yavru vatan. bu ne türkiye ve türk düşmanlığıdır? bu ne vatan hainliğidir? kendilerine sadece yazıklar olsun diyorum. görgüsüz ingiliz özentileri kendi hakkıma düşen hakkım haram olsun. hee unutmadan türklere karasakal diyorlar.
|
bağımsızlığı türkiye cumhuriyeti dışında hiçbir ülke tarafından tanımayan bağımsız cumhuriyet. bugün birçok devlet, birleşmiş milletler ve avrupa birliği gibi uluslararası kuruluşlar tarafından adanın sadece güneyini kontrol altında tutan kıbrıs cumhuriyeti toprakları içerisinde kabul edilmekte, kuzey kıbrıs ise de facto olarak nitelendirilmektedir. birleşmiş milletler ve avrupa konseyi'ne göre, türkiye veya türk silahlı kuvvetleri'nin koruması altındadır.

bağımsızlık ilanından bu yana türkiye tarafından ekonomik, siyasi ve askerã® olarak desteklenmektedir. türkiye'de "yavru vatan", "yeşilada" ya da "cennet ada" diye de bilinir. *
kıbrısın bizim ülkeye faydası sadece ülkemizle arasında kalan deniz sahanlığı olmasıdır....yoksa hiç umrumda değildir kıbrıs halkı....
izmir'deki kürt düşmanlığı ile kıbrıs'taki türkiyeli düşmanlığının yerlerini değiştir, değişen hiçbir şey yok! kıbrıslı türklere sorsan, adadaki türkiyelilerin bir avuç çapulcu, hırsız, dolandırıcı, yağmacı olduğunu söyler. izmir'deki beyaz türklere sorsan, hayata tutunmaya çalışan kürdü olağan şüpheli olarak tanımlarlar. esasen türkiye'nin kuzey kıbrıs'ı ''işgali'' sona erse büyük bir yükten kurtulmuş olacağız ama türkiye'nin işine geliyor kıbrıs. kara paraları kıbrıs'ta aklıyorsun, kumarhaneleri kıbrıs'ta işletiyorsun, e daha ne olsun...
dejenerasyon konusunda çığır açmış sözde milletimizin sözde vatanı.. tek dertleri kıbrıs vatandaşı olmak sanırım! ne diyelim Allah pişman etmesin..

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.