milliyetçi hareket partisi

alparslan türkeş tarafından 60`lı yıllarda cumhuriyetçi köylü millet partisinin içinde bir fraksiyon olarak başlayıp, önce partinin ele geçirilip, sonra adının değiştirilmesiyle ortaya çıkmıştır. türkiye cumhuriyeti siyasal hayatında milliyetçiliği kendisine ana eksen olarak alan ilk siyasal partidir. başlangıçta genel kabul gören nihal atsız ekolü olarak adlandırılabilecek türkçülüğe, ilerleyen dönemde müslümanlık da eklenmiş, bu da atsız taraftarlarının partiden ayrılmasına neden olmuştur. 1970'li yıllarda milliyetçi cephe hükümetleri olarak adlandırılan, süleyman demirel başbakanlığındaki hükümetlerde, milli nizam partisiyle birlikte, koalisyon ortağı olmuştur. 1980 askeri harekatıyla kapatılan parti 1984 de çıkan afla, milliyetçi çalışma partisi adıyla tekrar kurulmuş, 1990 yılında tekrar mhp adını almış, takip eden seçimlerde refah partisi listelerinden tekrar meclise girmiştir. nisan 1999 yılında yapılan seçimlere kadar, bir süre meclis dışında kalan parti bu seçimlerden % 18 oranında oy alarak çıkmış. 2002 yılında yaşanan ekonomik krizlerin ardın yapılan genel seçimlerde barajı aşamayarak tekrar meclisin dışında kalmıştır. 2007 genel seçimlerinde % 14 oy olarak, 71 milletvekili ile tbmm'ye geri dönmeyi başarmıştır.

halihazırda genel başkanı devlet bahçeli olup, ekonomiye "ekönömi" demekte ve meydanlarda yaptığı dört işlem pratikleri ile evlerimizin neşe kaynağı olmaktadır.
aşkımızı,gönlümüzü,enerjimizi verdiğimiz,
fakat son yıllarda tabandaki kadrolarla kan uyuşmazlığı yaşadığımız,
bu vatanın,bu dinin selameti için binlerce şehit vermiş bir harekatın sözcülüğü üstlenen parti.
hala gönlümüz bu partide lakin derin bir öz-eleştiriye ve kendini sorgulamaya ihtiyacı olan parti.
oktay vural'larla, deniz bölükbaşı'larla, engin alan'larla siyaset yapmakta, hatta iktidara gelip siyasalar üreteceğini iddia etmekte olan partidir.
başta ülkücülerin kendi liderlerinden ve parti örgütlenmesinden mutlu olmadığı partidir.türkiye gibi bir ülke bu partinin başarılı olmamasın hiçbir nedeni yoktur oy kitlesi artık akp partiye karşı şehit cenazelerinden nefret boşalması kürtleri sevmeyen kişilere indirgenmiştir.benim şahi kanaatimce bir ideolojisi partisinden çok duygusal reflekslerle hareket eden bir türkiye partisidir.
|
ırkçılıkla bu ülkede prim kazanmaya çalışan http://partidir.so zamanlarda chp'ye dogru kayması da dönekliklerini gün yüzüne çıkarmıştır.
bu ülkede türklüğe/türklere en çok zarar veren oluşum. eğer bugün onlar biz "türkçü"yüz derken, insanlar bunu ırkçılıkla bağdaştırıyorsa; burada sorun insanlarda değil türkçülüğü yanlış yorumlayıp, hatalı lanse edenlerdedir. ailesi ülkücü olan- bu tabanda yetişmiş birisi olarak söylüyorum bunları, mhp- ülkü- ülkücülük- türkçülük bunlardan canı yanmış, bir "can" toprağa gömmüş birisi olarak söylüyorum, "ülkü"nün ne olduğunu, neye hizmet ettiğini adından daha iyi bilen bir insan olarak söylüyorum; Allah aşkına düşün artık türk'lerin yakasından...
ergenokoncuları partiye almakla gözümden düşmüş partidir..
en büyük talihsizlikleri kürt sorunun bittiği an biteceklerini bilmeleridir.
|
islama küfredenlerin karşısında başını eğmeyen insanların olduğu parti ... islamı kurtarmak gibi bi amaçları olmayıp islam ile kurtulmayı amaçlarlar...
seçime doğru kaset skandalıyla uğraşması gereken parti.

sandık yaklaştıkça bel altı vuruşlarda önemli bir artış gözlemlemekteyiz. bakalın başka neler ortaya çıkacak!

http://www.cogitosozluk.net...
daha önce de söyledim yine söylüyorum..aga bu adamlar işteki potansiyeli gördüler paso film çekiyolar..sektöre çok hızlı giriş yaptılar şimdiden 10 filmleri oldu bile..

yanlız devlet reyizin de kasedi çıkarsa çok üzülürüm..piskevit olayından sonra piskevit dedim diye çocuklar beni çok sevdi diye ortalarda dolandı adam günlerce, şimdi aynı adamın ahlaksız görüntüleri çıkarsa bir nesil travma geçirebilir hayata ve insanlara güveni kalmaz valla..
mhp'de kaset skandalı ile ilgili bir vekil eşinin yakınlarına verdiğ tepki:
''bu dümbüğün böyle olduğunu yeni mi öğrendiler''
|
hem parti içindeki bir takım dümbüklerin hem de parti dışından bir takım leş kargalarının ittifakı ile bitirilmeye çalışılan parti.köklü bir değişiklik yapılmadığı ve parti hakiki ülkücü kadrolarla hareket etmediği takdirde gittikçe zayıflayacak olan parti.
taban ile tavan arasındaki uçurumu görmemek körlük olsa gerek.dıştan bir takım müdahaleleri ya da kasetleri beklemeden, sağlıklı bir öz-eleştiri sürecine girilmeli ve yönetim olarak 'biz nerde hata yaptık' denilmelidir.
yakında seçime girecek as kadrodan adam kalmayacak.

'farklı ülkücüler' internet sitesinin "mhp genel başkan yardımcısı mehmet ekici'ye ait görüntüleri yayınlaması ve sıradaki ismin osman çakır olduğu"nu duyurmasının ardından ilk istifa geldi. mhp genel başkan yardımcısı osman çakır, hem görevinden hem de milletvekili adaylığından çekildi.
http://www.cnnturk.com/2011...

|
istifa eden ve ilgili kasetleri yayınlanan siyasilere zerre üzülmüyorum. lakin ailesinin içinde bulunduğu durum,eşi ve çocuklarının yaşadığı piskoloji gerçekten üzüntü http://verici.keşke tüm bunlar olmasa hiçbiri yaşanmamış olsa idi.ancak devletimizi ve milletimizi yönetmeye aday olmuş bu ve benzeri şahısların siyasal oluşumlardan ayıklanması,temizlenmesi gerekir.fakat yol ve yordam yanlıştır.özel hayatı ifşa etmek etik olmadığı gibi gayri http://ahlakidir.başta aileleri olmak üzere mhp tabanını rencide etmiş , üzmüştür.

kabul etsekte etmesekte milliyetçi hareket partisi bu ülkemizin gerçeğidir , sevenleri ve sempatizanları rencide olmuştur.fakataynı hatalara bizlerde düşebilir nefsimize bizlerde aldanabiliriz (tabi bu mazeret değildir) fakat usul yanlıştır.bu gizli örgütün başında ben olmuş olsaydım ve amacım tehdit ederek partiden tasfiye etmek olsa idi nasıl bir yol izlerdim..

başta eşini ve çocuklarını,yakınlarını , ailesini ve mensubu olduğu partinin tabanını rencide etmeden hareket ederdim.sanırım bir çoğumuz böyle hareket ederdi.

biraz acımasızlık ve insafsızlık hakim.daha farklı bir yol izlenebilirdi.

milliyetçi hareket partisi sevenlerine geçmiş olsun diyor,ilgili pisliklerin,masum ailelerine Allahtan sabırlar diliyorum.
mitinglerine +18 sınırı getirilmesi gündemde olan parti.
|
(bkz: turpun büyüğü heybede)
farklı ülkücüler turpun büyüğü heybede demiş. eğer doğru ise şöyle birşey geliyor insanın aklına. genel başkan yardımcılarından daha büyük turp herhalde genel başkandır ve olasıdır ki devlet bahçeli farklı ülkücülerle pazarlık yapmıştır ve istifalarını almayacağım dediği son 6 kişinin de istifalarını almıştır.
|
mevzu bahis akparti'yi yıkmak ve halkın tercihlerini hiçe saymak olduğunda bdp, yani pkk ile ittifak yapabilecek partidir.
en son duyduğuma göre kuran kurslarından yaş sınırının kalkmasına sevinmişmiş genel başkanları.. böyle bir açıklama yapmış.. harbi bu yaş sınırını kim getirmişti ya? kafam karıştı şimdi..
bundan tam 31 sene evvel, 12 eylül'ün tüm düşünenleri, tüm vatanseverleri bir silindir gibi ezdiği dönemde yargılanan tek partidir.
adeta bir günah keçisidir. mhp ve ülkücü kuruluşlar davası görülürken, mhp adına savunmayı nevzat kösoğlu yapıyordu. hakime şunları söylüyordu;

'' bana öyle geliyor ki, bir insan için, ülkemiz için istediğimiz ve savunduğumuz fikirlerden ötürü değil, bu düşüncelere lâyık kimseler olmadığımız için yargılanabilirdik. zaten sebepler ne olursa olsun, belki de yargılanmamızın gerçek sebebi budur. ve belki de bizi yargılayan güç de bunun sıradan bir vesilesidir. gerçeği Allah bilir.

savunmanın en vurucu cümleleri belki de budur. bu mistik savunma ayrıca bir yargılamadır da. anadolu kıtası büyüklüğündeki dava taşını sırtında ve en önemlisi yüreğinde taşıması gerekenlerin ne kadar büyük bir sorumluluk altında olduğunu anlatır ve bir iç muhasebe yapma sonucunu doğurur.

31 sene evvel nevzat kösoğlu'nun söylediği cümleleri her milliyetçi bıkmadan usanmadan kendine söylemelidir.
en hareketsiz partidir. aylar yıllar oldu adam gibi muhalefetliklerini göremedim. milliyetçi kısmı ise ayrı bir tartışma mevzusu.
dini olmayan hiç ise milleti olmayan soyu olmayandır. herkesin inancı ve varlık nedeni; kültürü vardır. mhp her zaman olması gereken ve saygı duyulan bir hareket iken tavandakilerin tutarsızlıkları nedeni ile tabandan uzaklaşan bir düşünce hareketi haline gelmiştir.
|
"devlet"in gözünde ülkücülere bırakılamayacak kadar önemli bir parti..
|
vural soyadlı abi, ne güzel taklit yapıyor ya: sahibinin sesi.
bence yakın bir zamanda(ilk olağan kongre olabilir) genel başkan değişikliği yaşayacak parti.

devlet bey sağlık sorunları sebebiyle bırakabilir!!!

mansur yavaş yavaş yavaş geliyor gibi...

*

|
bu partinin gençlik hareketi ülkü ocakları, ulusalcı-kemalist ip/öncü gençlik ve add ile kol kola girip kızıl elma koalisyonu kurmuş mudur? kurmuştur.
hakkında dindarları fişlediği ve başörtülülere düşmanlk yaptığına dair güçlü iddialar olan engin alan'ı vekil yapmış mıdır? yapmıştır.
bu partinin vekillerinden osman durmuş, emine erdoğan'ın başörtüsü ile gata'ya alınmamasıyla dalga geçmiş midir? geçmiştir.
bu parti hala kamuda başörtülülerin istihdamına karşı mıdır? karşıdır.

bu durumda kimse bana bu partinin manevi değerlere ve mukaddesata saygı duyduğunu söylemesin.

ayrıca;
#434770
#435349
kürt meselesi ve dahi pkk sorununun çözümü dahilinde kemal kılıçdaroğlu'nun görüşmek için ak partiye gitmesi dolayısıyla diğer muhalefet partilerin de bu çalışmaya katkı sağlaması noktasında mhp'ye de seslenilmiş ve fakat ilk günden bunu reddetmiştir.

yine bugün kemal kılıçdaroğlu "isimlere, tanımlamalara takılmayalım gelin berber çözmeye çalışamlım bu meseleyi" dese de mhp yine aynı tavrı göstermiştir. oktay vural'ın jet cevabı da şu: "kürt sorunu demeseler de chp ile görüşecek bir şeyimiz yok". fazla naz aşık usandırır derler!
ortada bir sorun var ve bu parti güruhu kılıçdaroğlu-erdoğan görüşmesini 2.pkk açılımı olarak nitelemiştir. oktay vural 2.pkk açılımına hayır diyoruz gibi bir açıklama yapmış.

şimdi insanız ve beynimiz var bu bir. ikinci olarak düşüneceğiz bu iki. üçüncü olarak fikir beyan edilir. dördüncü evre ise oturulup, konuşulup fikirler arasındaki uyuşmazlıklar saptanılır. beşinci olarak bir kesin sonuca varılır. olumlu yada olumsuz. altıncı ok ise mhp ye...

ekim ayında 10. olağan kurultay yapılacakmış.

kulis çalışmaları başlamış. koray aydın'ın bahçeliye karşı aday olacağı söyleniyor. koray aydın tutmaz bana göre. muhtemelen devlet bahçeli ile yola devam mhp'de.
keşke başına ümit özdağ, meral akşener ikilisinden biri geçse dediğim parti.
|
devlet bahçeli döneminde her genel başkanlık seçiminden önce karşısına çıkan adayların ajanlıkla suçlandığı parti. sanırım 2007 de yılında devlet beyin rakibi ümit özdağdı. ümit hocayı amerikan ajanlığıyla suçladılar. şimdi ki rakip koray aydın. koray aydınada gülen cemaatinin ajanı diyorlar. herkes ajan sanırım bir tek devlet bahçeli ve onun ekibi sağlam. bu ifitaraları daha önce kaset skandalıyla gidenler atıyordu şimdi kaset skandalıyla gelenler atıyor. muhtemelen yine bu kurultayda kavgalı geçecek. o değil de merak ettiğim bir şey var bahçeli neden başarısız olduğunu artık kabullenmek istemiyor.
|
tezkereye evet diyeceklermiş. niye yıllardan beri muhalefet olduğunuz belli.
|
suriye tezkeresine ''evet'' diyeceğini açıklayan parti. tezkere konusunda hükümetlei destekleyeceklerini ilan ettiler.

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.