bizim toplum iç acıtan bir durumdur. sahi niye böyle olduk biz?

kardesim dindar bir iktidar bizi yönetiyor daha dindar olacakken niye ahlaksizlasiyoruz?

bu toplumun dindarlari 12 sene öncesine göre daha dindar diyebiliyor muyuz?

hep bir dejenereden bahsediyoruz, niye?

bakıyorum; hirsizlik adam kayirma, yolsuzluk, baski, sansur hersey bizde
sebebi muhafazakarlaşmak olandır. muhafazakarlaşma, daha iyi bir müslüman olma ölçüsü olarak alınırsa bu hale gelir. her ülkenin muhafazakarlaşması "conservatism" teriminin karşılığıdır. bunu bilmezseniz tabi ki hayal kırıklığı yaşarsınız.
|
sebebibinin muhafazakarlasmak (ne zorlandim bunu yazarken ) oldugunu dusunmedigim sorunsal. sebebi vahsi kapitalizm dir. ınsanlar hicbir dusunceyi inanci ideolojiyi tam olarak yasayamiyorlar.
maalesef ki gerçek.. imkanlarımız daha fazla eskiye nazaran ama islamı toplumsal değerlerimizi daha az yaşar olduk daha az aktarır olduk bir sonraki nesle.. yaşanan onca zorluğa rağmen değerini bilmek yerine daha da değersizleştirdik..
toplum, neyi muhafaza ettiğini bilmeden muhafazakarlaştığı için normal...

öyle her şeyi muhafaza etmeyeceksin...

bir de muhafazakarlığın temel çelişkilerindendir aynı zamanda liberal olmak...
basittir muhafazakarlarda eskiden para yoktu şimdi para var.

para adamı bozar kısacası.
muhafazakar ahlaksızlığı da diyebiliriz bu olguya.
şöyle bir salın da çevrene bak güzel kardeşim. sofrada başlıyor bu. kötü bir lezzete sahip yemeği "beğenmedim ben bunu " dediğin zaman anan yahut hanımın "aaa nimete saygısızlık! ayıp ayıp! çok günah!!" diyerek ağzınıza hiç mi tıkıştırmadı? ortada ayıp olacak bir resmiyet olmadığı gibi yemeğin yapılış biçimini eleştiren bir sözü "günah" kategorisinde değerlendirmek şu yukarıdaki tespitimin en masum yanıdır.

bunun en kanlı ve yabani örneğini 15 temmuz gecesi gördük. türksata yapılan baskında şehit edilen çalışanların ardından "onlar şehit oldu işte!" deyip, oturarak suyu 3 yudumda içen katilin hali bu ahlaksızlığın abideleşmiş, ete kemiğe bürünmüş halidir.
işte muhafazakar ahlaksızlığına en masumundan ve en vahşisinden iki örnek. ister atın ister satın ama olan biten budur.
hangi kelimenin, hangi eylemin neyi bastırmak hangi eleştirinin önüne geçmek ya da o eyleme başvuranları yok etmek arzusunu körüklediğine dikkat etmek de yersiz. zira suç eleştirende yahut bu ahlaksızlığa karşı duranda değildir. bu ahlaksızlığın içinde olandır.
bu noktada ahlaksızlığın çerçevesini iyi çizmek ve bu hudutun içine girmemek gerekmekte. bu da temiz bir din eğitiminden geçiyor.

hani ne idi din? "güzel ahlak" idi değil mi? bakın çevreye diyeceğim de o çevrede yine biz varız. yani ahlaksız olanlar dışarıda aranmamalı. evvela aynaya bir bakılmalı.
|

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.