mutevehhim

cogito sözlük'e büyük katkı sağlayacağını düşündüğümüz ve umduğumuz değerli yazar. kalemi daim olsun diliyoruz.
yüce gönüllü ve saygıdeğer bir yazar.
|
#66906 altına imzamı atıyorum, aha da attım gitti.
|
(bkz: (#68627)) beni gülmekten öldüren yazar, sağolsun.
|
vehimli, ürkek insan demek.

ayrıca sözlükte okumayı en sevdiğim yazarlarından biri. sakin ve güzel yazıyor. sezonun bitmesiyle maçlar için açtığı başlıkları bir müddet özleyeceğiz.

ayrıca nasip olursa seneye 2012 avrupa kupasını sözlükte beraber takip ederiz.
|
vehmeden. ism-i faili vâhim ism-i mef'ul ü mevhum
|
(#103475) no'lu tanımıyla okuduğunu anlamamak için gösterdiği insanüstü çabadan ötürü kendisini takdir ettiğim yazar. *
biraz önce müthiş bir söz ironi sanatı yaptı sandım. meğerse yanlış başlığa yazmış..*
|
( #130265 )

sözlüğün en aydın yazarı, davranışları örfe göre yorumlama konusunda master yapmış olmalı.

örfe göre sokağa işemek ayıp karşılanır benjamin!
genellikle futbol ağırlıklı tanımları ile ön plana çıksa da aklı başında güncel tanımlar yazan, ironinin en güzelini bilen bir abimizdir.
(#169610) sabaha karşı yok artık dedirten bir bkz. maşallah..
|
özellikle dinle ilgili tartışmalı konulardaki itidalli ve önyargısız yaklaşımını beğendiğim yazar.
aklı selim tesbitleri ve dayandığı kaynaklarla, takdir ve takib edilen yazar.
|
entirlerimdeki argo avcısı.o sil diyor ben yazının estetiğini bozulacağından çekiniyorum.galiba. anlaşamayacağız.
twitter adresine bir göz attım da, fanatik gazetesinden bir farkı yok. *

--- reklam mode on ---

futbol haberleri mi aradınız haydi durmayın siz de tıklayın.

#!/mutevehhim" target="_blank">http://twitter.com/#!/mutev...

--- reklam mode off ---

(bkz: ukdetör)

18 sayfalık ukde deposunun yarısından fazlası zimmetinde. *
|
bok kelimesinin sözlükte argo olarak değerlendirilmediğinden bi haber, bu kelimenin geçtiği entryleri silmeyi kendisine iş edinmiş...halbuki yönetici modülünde bu konuda kendisine dair bir uyarı geçildiğini biliyorum.
ota yoka "uygunsuz" etiketi yapıştıran, yüzyüze gelsek belki iyi anlaşabileceğimiz ama hijyen takıntısı olan insanlar gibi kelime takıntısı olan kişi...

tek muzdaribi ben değilmişim demek. ne güzel...
şu ana kadar moderatörlük bağlamındaki uygulamalarım hakkındaki eleştirilere herhangi bir cevap vermedim. şimdi bir cevap verme ihtiyacı doğdu.

eleştiriler kabaca şöyle: yönetimin genel tavrından ayrı olarak argo konusunda aşırı titiz davranmak, bazı yazarlara karşı takıntılı olmak, cımbızla kelime avlamak, inatçılık, gereksiz hassasiyet ve benzeri şeyler.

Allahım ne kötü adammışım ben böyle! *

iki buçuk yıldır sözlük yazarıyım. önce ihl sözlük'te yazıyordum, kalite timsali olduğu için arkasından ağıtlar yakılan kişiler orayı zıvanadan çıkarınca oradan ayrıldım. eşim, annem, kardeşlerim biliyor sözlük yazarı olduğumu. onlar gördüğünde yüzlerini kızartacak ve beni ayıplayacakları ortamlarda takılamam. evli barklı olduğu halde ve muhtemelen karısından habersiz bir şekilde sadece insanları rahatsız etmek için bel altı ve edepsizce şeyler yazacak karakterde olanlara tuhaf gelebilir bu. neyse.

derviche cogito'dan bahsetti. o hatırlamaz belki, argo, hakaret ve küfür konusunda tamamen tavizsiz davranılacağı sözünü aldım ve geldim. önceki sözlükte ve burada toplam 8000 civarı tanımım var. bir tek hakaret, argo, seviyesizlik yok. bunu bilen bilir. cogito sözlük yönetimi de bu hassasiyetimi bilerek bana yöneticilik teklif etti. ben talip olmadım böyle bir şeye. benim kim olduğumu ve ne yapacağımı bilerek onlar çağırdılar. bunca tepkiyi doğuran tanım silme işlemlerimle ilgili de herhangi bir uyarı almadım. öyle bir uyarı olursa da baştaki sözü hatırlatırım kendilerine.

bazı yazarları hedef alıyor ve onların tanımlarını "avlıyor" gibi görünmemin sebebi basit: burada argo ve seviye konusundaki kuralı delmeye çalışan üç beş kişi. ister istemez aynı isimler etrafında dönüyoruz.

cogito sözlük yönetimi, hassasiyetimin aşırı ve maksatlı olduğu kanaatine varırsa, argo konusundaki kuralları gevşetme kararı alırsa görevden el çektirebilir, buna da diyecek bir lafım olmaz.

içinde argo kelime geçen bir tanımı, bir kelime için ziyan ettiğim söyleniyor. silinen tanım düzeltilebilir, o zaman bir şey ziyan olmaz, seviyesizlik dışında tabi. fikir varsa yazılanlarda o varlığını devam ettirir. argo nedeniyle tanımı silinen kişi, eğer orada kullandığı argo kelimeye değil de kendi fikrine değer veriyorsa tanımı düzeltir, tabi amaç üzüm yemek ise. ben illa ki argo ve hakaret ile derdimi anlatacağım diyenle uzlaşmamız mümkün değil.

son olarak, terbiyeli ve seviyeli insanlardan gelen terbiyeli ve seviyeli her türlü eleştiriye açığım. bunun örnekleri de yaşandı.

ortalığı necaset götüren böyle bir günde forum içerikli şu savunma mazur görülür inşallah.

tanım da şu olsun: küfürü ve seviyesizliği sevmeyen, bunları sevenin sevmediği kendi halinde bir adam. *
sözlüğün çok değerli yazarlarından biri. bence uygulamalarında bir yanlışlık yok. sonuçta kural kuraldır.
|
#57559 çok kastım ama anlayamadım. üstad vahiy onaylı ledünni ilim mevzuunu kehf'deki kıssayla nasıl bağladı aynı başlıkta biraz daha açabilirse minnettar kalacağım.*
bir kısım mihraklarca beşiktaşlı olduğu iddiaları ortaya atıldı bu platformda.

bu müfterilerle ilişkileri katip seviyesine indirmiştir an itibariyle. *

bilen bilir, bu şahıs atletico madrid taraftarıdır, bir de yalovaspor tabi ki.
içindeki beşiktaş sevgisi fevkalede. lakin atletico madrid sevdası bu maçlık fazla olmasa daha iyi olur. aramızda baya baya fanatikler olabilir.*
|
15 mart akşamı fiyapı deplasmanında takımını destekleyecek ve inşallah evine tur atlamış olmanın mutluluğu ile dönecek rojiblanco. *

gerçi tur benim için ikinci planda bu eşleşmede. asıl güzel olan atletico'muzu canlı izleyebilmek olacak kısmetse. elensek de çok dert değil.
eğer beşiktaş lı ise şu sıralar nasıl bir duygu içersinde olduğunu tahmin edebiliyorum. evvelki senelerde gassarayın rakibi a.madrid olduğunda kime üzülüp kime sevineceğimi şaşırmıştım. her türlü sevinecek ama. *
ilk defa bir atletico madrid maçında sözlükte dakika ve skor veremeyecek.
kendisiyle pek anlaşamiyoruz, ya da ben ön yargılıyım bilmiyorum ama tanımları özenle okuyup takip ettiğini biliyorum ve bu özelliğini daim ettirmesini diliyorum.
|
futbola dair başarılı ve yerinde gözlemleri olan, sözlüğün futbol servisi görevini üstlenmiş olan yazar.
(bkz: #401888)

kesinlikle istemeden hakkına girdiğim yazar. bir anlık sinirimin kurbanı oldum resmen. hayatımda hiç kimse bana hakkımı helal etmiyorum dememişti şimdiye kadar.

bari attığım mesajı okusa keşke.
ispanya borsasında yüklü miktarda atletico madrid hissesinin olduğunu düşündüğüm yazar.
yine bir gün sözlüğün inanılmaz felsefi tanımlarından* bazılarını bastiani kardeşimle mütalâ ediyorduk ki bir de ne görelim:
(#425900)
"55'te radamel falcao çaktı kafayı." lan bi 3dk kadar kendime gelemedim, bukowski ne olmuştu? ya freud'un fikirleri? quantum mekaniğinin en ıssız sokaklarındaki gezintim neden radamel falcao'nun çakışı ile kesilmişti? sonra tanım sahibine baktım... evet, mütevehhim kardeşim.. korkulacak bir şey yok dedim kendime, nickaltı yazarsın geçer dedim, yazdım, bu kadar, bitti. yeminlen.

* * *
sözlüğün ilker yasin'i, güntekin onay'ı.

daha rıdvanı bulamadık.
(#443766) tanımıyla, suud'u ehl-i sünnet otoritesi, şiayı da beşinci mezhep sanan kaçıklara... la şiiyye la sünniyye vahde vahde islamiyye romantiklerine güzel ders vermiştir.

atletico madrid'in uefa zaferini şu an taksim meydanı'nda istanbul'daki diğer 6 atletico'luyla çok yanaşık halay oynayarak kutluyor.
|

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.