olmasaydın olmazdık

koç'un 10 kasım için yaptığı reklamda geçen bir cümle. yanında atatürk silüeti var. ve değişik bir sesle başlıyor reklam.
keşke olmasaymış da olmasaymışsınız diyesi geliyor insanın. te Allah'ım. hayır sev, an ama ne diye şirk koşuyorsun yahu.
|
anlam genişlemesinden içinden türlü türlü anlamlar çıkartılabilecek söz öbeği ama işin acı kısmı koç un bunu yapması değil kırk saattir face duvarlarına bu sözü yazıp hatta profil fotosu yapan arkadaşlarımın olması.

ben işi bir radde daha ileri getirdim, fatih olmasaydı o olmasaydı dediğiniz kişi de olmazdı dedim, hatta ondan geriye gittim selçuklular göktürkler falan da filan da..

dalga geçiyorum evet, geçirtmeyin dalga kendinizle. ne bu be! türk milleti o kadar bi çare miydi de atatürk olmasaydı kendi bağımsızlığını alamayacaktı. Allah bu millete yardım ederken, bu millet iman dolu yüreğiyle toğrağını ırzını savunurken buna önderlik eden paşalardan sadece "biriydi" atatürk ve bana göre kurtuluş savaşı'nda kazım karabekir paşa nın rolü çok daha önemlidir. biraz adam gibi tarih okuyan her insan evladı da bunu bilir.

burda maksadım atatürk düşmanlığı da dğeil, savaş zamanı emeği geçmiştir evet, ama burda maksadını aşan ben değilim sizsiniz.. bıktım sizin şu atatürk ü putlaştırmanızdan. insanlar sizin yüzünüzden atatük'ten soğuyo be. hayır sizin kafanızda, zihniyetinizde olanları da gördük. atam peşindeyiz dediler etmedikleri kötülük, halka çektirmeidkleri eza cefa kalmadı. izinde değilim atam..

milli mücadele yada ulusal bağımsızlık savaşı olarak isimlendirilen dönem osmanlıdan kalan dağıtılmamış ordu/kolordular ve yerel halktan oluşan milis çeteleri ile başlatılmış düzenli ordulara karşı yapılmış bir savaştır. izmir bölgesinde trakyada anadolunun muhtelif yörelerinde bağımsız devletcikler oluşturulmuşken düzenli orduyla mücadele etmek üzere birleşmiş bir ordu kurmak ve savaşa hazırlamak trablusgarp ve çanakkale savaşlarında emperyalizme karşı savaşmış mustafa kemale nasip oldu.

bu mücadeleyi osmanlı genelkurmay başkanı düzeyinde rütbeye sahip bir askerden baska örgütleyecek bir sivil irade olabilir miydi takdirinize bırakıyorum.
|
zaten hep de dertten içiyordun sen atam. gadın da azdı gadın. rahat uyu biz fatihalarımızla arkandayız. * *
geceden kullanılmaya başladı paylaşım sitelerinde bu söylem.saat ilerledikçe -muhammed - versiyonu çıktı.sivrilme sevdasıyla yapılmış gereksiz hareket.sen peygamberini kıyaslarsan kim ne yapsın.
|
dikkat çekmek adına yapılmış ve abartılmış reklam cümleciği. kocaman bi tarihi tek bi insana bağlamak kızmayın ama sadece komik. buna gerçekten inanmaları ise daha da komik bi duruma düşürüyor farkında değiller. sana sevme demiyorum sev ama hobi olarak çünkü ortada bu kadar abartılacak bi konu yok.
|
beni şirke düşürmemiştir, "atatürk olmasaydı olmazdık bu şekilde. Allah rahmet eylesin, Allah ülkemizi korusun" diyerek hooop diye şirkten dine imana atlatmıştır. bu sözden şirke düşenden çok şirke düşüleceğine inanana üzülürüm. atatürk'ü nası bi ilah sanıyor, bu neyin kafası anlamadım gitti azizim.
öyle olsaydı böyle olurdu böyle olsaydı şöyle olurdu diye yorum yaparak tarihi olasılıkları değerlendirmek bana zaman makinesi ile geçmişe dönen karakterlerin zaman çizgisinde yarattığı kurgu karmaşasını hatırlatıyor. yukarıda bir yerde yazdım mesele önder olacak kimsenin insanları etrafında birleştirebilme gücü olup olmaması yoksa asker de var general de var osmanlının son döneminde ama mesele mustafa kemalden başka bağımsız ve yeni bir idare kurmak isteyen birinin çıkıp çıkmayacağı bana göre. misal kazım karabekir neden ordusuyla mustafa kemali desteklemek yerine tek başına mücadele etmiyor gibi sorular var. diyelim ki mustafa kemal öldürülseydi ne olacaktı, padişahlık ve hilafet devam eder miydi yada cumhuriyete geçilir miydi demokrasi diye bir derdimiz olur muydu vs vs bunları bilemeyiz çünkü tarih mustafa kemali seçti.
|
basbayağı sen var olmasaydın biz var olmazdık anlamına sahip cümle.

cümlenin gizli öğelerini herkes kafasına göre yerleştirirse değişik anlamlar da çıkabilir ayrıca. *
"sen böyle olmasaydın, biz bu halde olmazdık" filan gibi. yeterince işkenceyle her şeyin çıkarılabileceği cümlelerden.
|
Allah'a hitaben söylenmediği sürece şirk ihtiva edecek olan söz.
benim icin diyorsaniz aslinda cok da degisen bisey olmazdi be.hayat yani akip giden birsey, sivilar da akiskandir ama mesele bu degil.evet hayat su bir markadir.
twitter, instagram ve bilumum sosyal medya sitelerinde anasayfamı işgal eden saçmalık. insan ben ne paylaşıyorum bu ne demektir diye bir düşünür. al kopyala yapıştır atatürkçüyüm ben zaten mantığı nedir? Allah affetsin cümlemizi. içinde de beni.
sabah saatlerinde rehberdeki bütün arkadaşlara mesaj olarak gönderdiğim motto... ''olmasaydın olmazdık xx.. iyi ki varsın''
hayır olmasaydın olmazdık nedir nasıl küçümseyici bir mantıktır?!
koca ülke bir tane lider çıkartamayacak isek zaten yıllarca; keşke o da olmasaymış da rezil olsaymışız düşman işgalinde.
zaten direniş olmayan yerlerden bile çekildi adamlar, ingiltere'nin de bir çok eski sömürgesi bizden iyi durumda o da çok pis koyuyor zaten. *
"sana rağmen oldu" şeklinde evrilmesine 10 sene var.
at fav a bekle.
|
atatürk cumhuriyeti olmasaydı bir bakkal olan koç, türkiye'nin yarısına sahip olmazdı. o yüzden yargı doğru.

en azından düşüncesinden taviz vermeyen, dik duran koç grubunu tebrik etmek gerekir. on yıldır atatürk'ün arkasında, hükümetin karşısında durdu. en son bu duruşunu gezi olaylarıyla pekiştirdi. karşılıklı gerilim politikası, adı konulmamış bir soğuk savaş olarak yürüyor. kendine bu kadar güvenmesinin arkasında sahip olduğu muazzam servet mi var yoksa yerel ve küresel organizasyonlardan güvenlik sözü mü aldı? bilmiyorum. ama bildiğim bir şey var; koç grubu ve aydın doğan'ın akıbeti uzanlar'a benzemedikçe bu millete huzur yok.
bu ifade görüşleri ifade etmekten cok toplumumuzu kutuplaştırmaya çalışanların yaptığı yeni bir dümendir kanımca. hayır zamanında toplumumuzu önderliğiyle kafirin zulmunün elinden alan hareketin liderine gösterilen saygıyı reddetmek, onun inkilaplarını desteklemek veya desteklememek meselesi değildir. önemli olan toplum değerlerini hiçe saymamaktır. bu ülke için iyi bir şey yapmak isteyen bir insan, toplumun değer verdiği insanları karalayamaz. bu nedenle ülkenin çıkarını düşünen bir oluşum oldugunu dusunmuyorum. Allah'a şükürler olsun ki o büyük lideri toplumumuza gönderdi ve bağımsızlığımızı kazandık. siyasi hayatında bende yanlışları oldugunu dusunsem de türk toplumu acısından her zaman en iyisini isteyen bir zaatı bu şekilde karalamak ve itibarssızlaştırmak yanlıştır. onu ilahlaştırıp bayraklara koyma yanlısını gösterenlerin yaptıgı gibi bir yanlış. düşünen, kendini geliştiren, ülkesi ve toplumu için en iyisini yapmaya çalışan insanların yolları farklı olabilir ama hedefin yüceliği karşısında bu yolların fazlalığını her zaman iyi değerlendirmek gerekir. birbirinin yoluna tas koyan değil o yolları büyütüp genişletmeye çalışan nesilleri Allah bu ülkenin başından eksik etmesin.
olmak yada olmamak.

önce "olmasaydın... olmazdık" denildi ve bir bütünde varlık ona nispet edildi sünme haşa. sanki o olmasaydı bu topraklarda insanlık yok olacaktı. sanki o olmasaydı halkın yunanlılardan farkı kalmayacaktı. sanki o sihirli eli ile bir anda tutuverdi ve her şey onun tutması ile bir anda değişti. ne kadar "kutsal" bir varlık ki, her şeyin varlığı onun varlığı ile ölçülüp tartılıyor muş.

sonra "olmasaydı da olurduk" denildi adeta çok net bir gönderme yapılarak. yani seni bize ilkokul'dan beri iyi yutturmuşlar, sen olmasaydın da biz olurduk dercesine tabu yıkan bir söylem ile bir kez daha sahneye çıktı sancaktar dergisi...

bu gelişmeler çok ilginç olduğu kadar üzerinde yapılacak analizler de o kadar mühim noktaya ulaştı.

kemalizm uzun yıllar hatta neredeyse 90 yıl boyunca bir ideoloji üzerinden değil kutsanmış bir kişilik üzerinden topluma adeta aşılanmıştı. müslümanlar, islam'ı hayattan silip atarak yerine getirdiği kemalist inkılapları içselleştirerek uygulamadılar aslında. aksine kendilerine kutsal bir kurtarıcı gibi gösterilen kemalizm'in yani atatürkçülüğün doktrinlerine sadece boyun eğdiler.

nihayetinde kutsallaştırılmış ve tabulaştırılmış bu atatürkçülük 80 küsur yıl iş yaptı müslümanlar üzerinde. öyle ki kemalizm, üzerinden herkesin menfaatlendiği dairesi geniş bir tabu olmuştu.

cami cemaati olan dedelerden gözlerinin feri kaybolmuş ninelere, öğretmenlerden imamlara ve müftülere kadar herkes gerektiğinde gizlediği atatürkçülüğünü ortaya çıkarıyordu.

m. kemal bugün kalksa refah partili olurdu diyen rahmetli necmettin erbakan bile atatürkçülüğü ile bu "kutsaldan" nemalanmayı ihmal etmedi.

çünkü m. kemal bu toprakları düşman işgalinden kurtarmıştı? çünkü o bu milletin kurtarıcısıydı? ilkokuldan üniversiteye bilaistisna tüm herkese bunlar öğretildi. herkes bunu böyle bilmeliydi ve zaten bilmek istemese de bir şekilde bildirildi.

ama hiç kimse m. kemal'in islam'a düşman olan bir lider olduğunu söylemedi. hiç kimse peygamberimizin nübüvvetinden biz müslümanlara emanet olarak kalmış hilafet'imizi kaldırıp toplumu dinsizleştirdiğini anlatmadı.

hatta ve hatta, sadece türkiye'de yaşayanların değil müslümanların tamamının içine düştüğü buhran ve yok olmanın sebebinin hilafet'in kaldırılması ile islam'ın hayattan uzaklaştırılması olduğunu kimse söylemedi.

hiç kimse bu yok oluşu sağlayan kişinin m.kemal olduğunu söylemedi...

çünkü kemalizm atatürk'ü topluma kurtarıcı olarak gösterdi yok edici olarak değil...

hal bu ki atatürk yok edici oldu...

olmasaydı ama oldu.

bugün artık asıl mesele şimdi ne olacağı konusudur...

bundan sonra ne olacak ve ne olmalı?

dikkat ediyorsanız, farkında olmadan kemalist atatürkçülükten muhafazakar atatürkçülüğe doğru sessiz ve derinden bir yol alış var.

80 küsur sene boyunca putlaştırılmış atatürkçülük artık yıkılıyor. peki yerine ne konuluyor farkın da mısınız? muhafazakar atatürkçülük...

muhafazakar atatürkçülükte neymiş diyorsanız kısa kısa alıntılar ile açıklayalım.

cumhurbaşkanı abdullah gül 10 kasım törenlerinde şöyle konuştu: "türk milletinin onurlu ve şerefli bir millet olarak yaşaması atatürk’ün hayatı boyunca en önemli hedefi oldu. demokratik, laik bir yönetim yapısının benimsenmesini sağlamasının önemi de bugün çevremizde yaşananlar dikkate alındığında daha iyi anlaşılacaktır." abdullah gül böyle konuşurken siz kalkıp sadece "olmasaydı da olurduk" derseniz yeterli olur mu?

sadece sancaktar dergisi için söylemiyorum. onun özelinde genelde tüm islami camiaya ve muhafazakarlara söylüyorum: abdullah gül'e "sayın cumhurbaşkanı siz ne dediğinizi biliyor musunuz" denmeli değil miydi?

mesele onun olması ile bizim olmamız üzerinden bir sorgulama yapmak ve olmasaydı da olurduk demek meselesi değil ki...

mesele atatürk'ün hilafet'i kaldırıp yerine getirdiği sistem olan demokratik cumhuriyetin sorgulanması meselesidir. bizim varlığımızı asıl tehlikeye atan bu ne menem şey, demokratik cumhuriyet değil midir.

o halde kemalist atatürkçülükten daha tehlikeli olan muhafazakar atatürkçülüğe söylenecek bir tek sözünüz kalmadı mı? abdullah gül'e bir çift sözünüz yok mu?

başbakan erdoğan'ın 10 kasım törenlerindeki konuşmasında "gazi mustafa kemal’in en büyük ideali istiklal savaşı’nda muzaffer olmak ve türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarabilmekti. bütün manialara, yavaşlatma çabalarına rağmen türkiye, gazi’nin bu idealini kavramıştır." derken aslında mustafa kemal'in ideallerine türkiye'nin kavuşmasını ak parti hukümetinin sağladığını ima ediyor.

peki putlaştırılmış kemalist atatürkçülüğe hayır diyen başbakan alkışlanacak ta, "türkiye cumhuriyeti tab'en demokrattır" diyen atatürk'ü örnek alıp demokrasi vurgusu ile yeni muhafazakar atatürkçülük devşirmesi yapan başbakan'a tek bir söz de söylenmeyecek mi? yoksa bu gidiş yeni bir kutsallaştırmaya doğru yol mu açıyor?

asıl en net, en "cesur ve güçlü" çıkışı başbakan yardımcısı bülent arınç yaptı. halbuki bülent arınç ak parti içerisinde hala biraz radikalliği ile bilinirken şu açıklamayı yapıyorsa: “her ne kadar onun vücudu toprak olsa da fikirleri ve eserleri yaşamaktadır. bizler onun yaşayan en büyük eseri cumhuriyet’in mensuplarıyız." siz hala daha kemalist atatürkçülük kavramları üzerinden neyi tartışabilirsiniz? putlaştırılmış kemalizm'in toprak altında olduğunu, ama onun fikir ve eserlerinin yaşamakta olduğunu söylemekle kalmayıp bu fikir ve eserlerin en büyüğü olan cumhuriyet'in mensupları olduklarını söyleyen bu hükumeti şartsız ve sualsiz desteklerseniz "olmasaydın da olurduk" demenin ne anlam ve önemi kalmış olacak.

evet muhakkak ki olmasaydı da olurduk. ve hatta çok çok daha iyi olurduk.

ama oldu bir kere... yıkıldı hilafet'imiz. geldi köhne demokrasi ve cumhuriyet.

asıl şimdi ne olmalı? bunu konuşmalı değil miyiz? muhafazakarlık üzerinden müslümanları demokrat ve cumhuriyetçi ve hatta belki katı birer atatürkçü yapacak bu gidişe bu yok oluşa dur demek gerekmez mi?

yıkıntı öyle olduğu gibi mi kalsın?

oldu mu şimdi?

(bkz: mahmut kar)
|
bu gece ve her gecenin en güzeline ait olan söz.. hira'da açan en güzel çiçek!
|
koç gurubunun türkiye gazetesinin bugünkü sayısına atatürk'e itafen vermiş olduğu tam sayfa ilandır. yada reklam.
kemalistlerin şirke kafa attıkları düşüncedir.
kemalistlere nispet yapar gibi peygamberimiz için "olmasaydın olmazdık ya resulallah" diyenler de vardır. olmamalıdır.

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.