reeskont

iskonto edilmiş varlıkların yeniden bir bedel karşılığı el değiştirmesi, bankalarca iskonto edilmiş senetlerin tekrar iskonto edilmesi.
bir bankanın elinde bulundurduğu ödeme sırası henüz gelmemiş senetleri bir başka bankaya iskonto ettirmesidir.
|
bankaların işlemlerden aldıkları masraf ve komisyonları önce geçici bir hesaba devretmesi ve bu devrettiği meblayı işlemin son vade tarihine kadar her güne eşit olacak şekilde bölerek günlük olarak bankanın kendi hesaplarına atması alınan parayı tam olarak kar görmesi işlemidir.
bunun yanında kredileri faiz leri içinde reeskont işlemi yapılır.
reeskont işlemi bankalar tarafından yapılması bddk kararı ile alınmıştır.

ve reeskont işlemlerinde sorun çıktığı taktirde bu işlemlerle uğraşan kişileri çok stresli ve kafayı yediren saatler beklemektedir. bir açıdanda çok zevkli olabilir.
|
bir bankanın elinde bulundurduğu ödeme sırası henüz gelmemiş senetleri bir başka bankaya iskonto ettirmesidir.
|
bankaların iskonto edilmiş senetleri tekrardan iskonto etmesi demektir. örneğin bir kişi vadesi gelmemiş senedini nakde çevirmek isterse bir bankada senet üzerindeki nominal bedelden daha düşük bir bedelle iskonto ettirir. banka ise elindeki iskonto edilmiş senedi, vadesi dolacağı güne kadar saklar. eğer ki bankanın da nakde ihtiyacı olursa ve senedin vadesi dolmadan nakde çevirmek isterse başka bir bankaya yahut merkez bankasına giderek senedi ikinciye iskonto ettirir. işte bu ikinci iskontoya reeskont denir. merkez bankasından yapılacak reeskont işlemi, reeskont faizi azaltılmak yahut artırılmak suretiyle para politikasına da konu olur.

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.