Dünün Beğenilenleri

hepimiz aynı gemideyiz

aynı gemideyiz ama yıllarca biz geminin altında gittik. yukarı güvertede kur an okuyanlara, kadeh tokuşturanşara yalvardık. ne olur bizi köpek balıklarından ( enflasyondan) boğulmaktan ( faizden) soğuktan ( tekelleşmeden ) kurtarın diye yalvardık.

şimdi güvertedekilerin de su altına girme tehlikesi ortaya çıkınca gemi hepimizin oldu.

köylüyüm, tarımla uğraşıyorum. 44 yıldır krizdeyim.

canımın çektiğini yiyemedim, giyemedim.
devamını gör...

bir papazın yükselttiği doları şeyhlerin ve gavsların indirememesi

peygamberin yansıması olan var, Allah ile görüşen var, evliyalarla kur'an dersi yapan var, savaşta orduya yardım eden var...

aslında ruhani güç portföyümüz epey geniş, isteseler x-men ve avengers'ın toplamından daha büyük işler çıkarırlar ama kim bilir ne kutlu işlere dalmışlardır ki dolarla uğraşmak onlar için ciddi bir tenezzül olur. rahatsız etmemek lazım, belli ki alem-i islam'ın istikbali için gece gündüz mesai halindeler.
devamını gör...

atık yağı lavaboya dökmek

tamam çöpleri ayrıştırma bilincimiz, geri dönüşüm çabamız yok ama kullanılmış yağı lavaboya dökmenin suları kirleteceğini de düşünemeyecek kadar yaşamdan, dünyadan soyutlanmış olamayız. bugün çevre kirliliğinin, su kirliliğinin ve canlıların hayatını tehdit eden etkenlerden birinin de bu bilinçsizce yapılan hareket olduğunu bilelim. belediyelerin atık yağ toplama birimleri var, okullarda projeler geliştiriliyor. çocuklara bu bilinci aşılarken ebeveynlerinin vurdumduymazlığı ile yetersiz kalıyor. bir litre atık yağ bir milyon metreküp suyu kirletebiliyormuş. bu yağların geri dönüşümü ile ülke ekonomisine de katkı sağlanıyor.
devamını gör...

dünyaitiraf.com

dünya artık tamamıyla karmaşık bir yer. kaygı verici. üzücü. yıpratıcı. güzellik görsek, tadına varamıyoruz. çevresel faktörlerle yeniden bir öfkeye yahut üzüntüye kapı açılabiliyor. ben de üzgünüm. çok üzgünüm. gün içinde sık sık ona buna şuna üzülüyorum ama hayatı bırakmak yerine diyorum ki, olsun, bu kurak toprağa fidanı ben dikeceğim...
devamını gör...

genç werther'in acıları

goethe’nin meşhur "genç werther’in acıları" isimli kitabında, ana karakter werther'in intihar etmesi insanları o kadar etkilemiş ki, avrupa'da adeta intihar salgını başlamış.

bu durum üzerine goethe şöyle demiş:
“tanrı beni tekrar bir werther yazmak zorunda bırakmaktan korusun.”
devamını gör...